Преглед на печата
Преглед на печата / www.sxc.hu
Преглед на печата с Михаил Дюзев
59348
Преглед на печата с Михаил Дюзев
  • Преглед на печата с Михаил Дюзев

Акцентите от официалното посещение на министър-председателя Бойко Борисов в САЩ са най-коментираната тема в днешния печата. "Ако бях в България, щях да гласувам за Борисов". С тези думи се е обърнал американският президент Барак Обама към българския премиер, пише "Труд", предавайки думите на министъра на земеделието Николай Младенов. В друга статия ежедневникът цитира и Борисов: "По време на срещата говорихме за атентата в Сарафово. Не можем да посочим в момента прекия извършител или поръчител на този гнусен атентат по простата причина, че ни трябват още брънки от веригата." По думите на българския премиер американският президент оценява положително и правосъдната система у нас. "Даде пример, че нашето правителство с избора на Висш съдебен съвет, на инспекторат, на главен прокурор - това, което го бяха брифирали, за това как институциите сработват, когато има проблем, както имаше с Марковска", допълва Борисов. По думите му президентът Обама нито веднъж не е упрекнал България по време на срещата.

В интервю за "24 часа" Борисов коментира: "Личните ни отношения с Обама са такива, че си имаме доверие и уважение. Както например с Меркел, ако сега трябва да се чуя с нея - няма проблем. Не мога да кажа дали например, ако поискам разговор с Франсоа Оланд, ще ми вдигне." Премиерът споделя, че по време на срещата е бил спокоен, защото си е "свършил работата", а "Обама е уникален човек, много приятен за общуване". В отговор на въпроса какво искат САЩ от нас, премиерът подчертава: "Те нищо не искат от нас. Констатират, че България в момента работи добре в борбата с организираната престъпност и корупцията. Това преди беше проблем за тях и тяхната сигурност, особено като се има предвид източването на кредитни карти, фалшивите долари и всичко останало през годините. Не е случайна и тази изключително висока оценка за направеното от нас по линия на тероризма и атентата в Сарафово."

"Израелското правителство трудно може да бъде партньор за мир", констатира в интервю за "Труд" палестинският посланик у нас Ахмед Ал Мадбул. "В правителството на Нетаняху има заселници екстремисти и религиозни екстремисти. Същността на проблема е, че то няма да признае палестинските територии за окупирани. За него мирът означава палестинците да капитулират и да се махнат от тази земя. Готови сме час по-скоро да почнем диалог с израелците за това кога ще излязат от нашата територия", казва Ахмед Ал Мадбул.

"Номинацията ми не е политическа. СДС ми предложи да съм надпартиен кандидат. Аз се съгласих да бъда издигната в качеството ми на професионалист и при условие, че не съм политическа кандидатура", заявява пред "Труд" Галя Гугушева, кандидат за Конституционен съдия /КС/. "Считам, че прокурорският труд е много тежък и сериозен и трябва да имат своето представителство в КС. Това е вид обществено признание за гилдията", коментира още Гугушева.

"Главният прокурор трябва да познава в детайли структурата и дейността, плюсовете и минусите в работата на държавното обвинение и професионалистите в него, на които може да се довери", съветва пред "24 часа" Калин Калпакчиев от Висшия съдебен съвет.

Банда, укрила 50 млн. лв. данъци за 4 г., бе разбита при акция на антимафиоти, ДАНС и спецпрокуратурата. В ареста попаднаха шест души, които са работили за арестувания в Дубай бос от бившата ВИС-2 Христофорос Аманатидис-Таки, анонсира на първа страница "Преса". Бандата, която според спецпрокуратурата се ръководи от 41-годишната Поля Пеева, внасяла млечни продукти и шоколад, но ползвала кухи фирми, за да укрива ДДС.

Сивата икономика мутира, показва мащабно изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в България, съобщава на първа страница "Сега". Предишни години нейните най-големи владения бяха в строителството, туризма и здравните услуги, но напоследък криенето на данъци, плащането на заплати под масата, източването на ДДС и ментетата превземат опасно големи територии в други сектори - електроника и електротехника, парфюмерия и козметика. В списъка на прогресивно посивяващите влиза и печатарската индустрия.

Всеки втори стаж е неплатен, сочи статистика, отразена от "Сега". Близо 90 на сто от работодателите в страната са имали или в момента обучават младежи. 55 процента от тях обаче не са получавали заплащане за труда си. Трудовият договор е рядкост - имали са само една четвърт от обучаващите се, а една пета са били на хонорар. Данните са от анкета на Българската стопанска камара.

На фона на тази статистика "Труд" оповестява: Бонуси за Великден, Коледа и при ползване на платен годишен отпуск, 13-та заплата, подаръци за децата за началото на учебната година, безплатно обслужване при лекар и зъболекар, допълнително пенсионно и здравно осигуряване. Това са част от най-атрактивните социални придобивки, които българските компании в добро финансово състояние осигуряван на работниците си.

56,4 процента от работещите българи над 50 г. предпочитат да се трудят и след навършване на възраст за пенсия, допълва по темата на първа страница "24 часа". Това сочат данните от представителното изследване на социалния живот и икономическата активност на тази категория.

В допълнение на темата "Стандарт" оповестява: Дядо Коледа може да подмине пенсионерите у нас. Шансовете да получат добавки преди Бъдни вечер се стопиха, алармираха синдикатите. Последната възможност отпадна вчера, след като кабинетът отложи заседанието си за идната сряда. А социалният министър Тотю Младенов призна, че не е говорил с вицепремиера Симеон Дянков.

Догодина пенсионната възраст се качва с още 4 месеца. Очаква се от това ново увеличаване средногодишният брой на пенсионерите през 2013 г. да намалее с около 7000 души, съобщава пред "Стандарт" Бисер Петков, управител на Националния осигурителен институт. "Този спад също ще бъде главно в резултат от намаляването на новоотпуснатите пенсии за стаж и възраст. При инвалидните пенсии обаче не се наблюдава намаляване, не очакваме такава тенденция и догодина. През тази година 27 452 лица са получили лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Спрямо 2011 г. това е с 228 по-малко. Но расте броят на социалните инвалидни пенсии, които се плащат чрез трансфери от държавния бюджет. При тях имаме превишение. При планирани 494 000 социални инвалидни пенсии в края на годината очакваме те да са с над 7000 повече", прогнозира Петков.

"Бюджетът за следващата година е бюджет на повишаване на доходите. Основните послания, които са заложени в него, са запазване на макроикономическата и финансовата стабилност на страната, като паралелно продължаваме да развиваме сферите образование, здравеопазване, социален сектор, които са наш приоритет. Един от основните акценти, заложени в бюджета, е намаляване на бедността", подчертава в интервю за "Монитор" Димитър Главчев, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ.

Икономическият растеж няма да дойде бързо и лесно, смята Калин Христов, подуправител на БНБ. В интервю за "Труд" той се аргументира: "В момента в еврозоната се работи за създаване на единен банков надзор, но основният въпрос, който трябва да се реши, е друг - как страните да налагат фискална дисциплина една на друга и как помежду си да правят фискални трансфери, т.е. събраните данъци в една страна да се изразходват в друга. Докато не се постигне разбирателство по него, е трудно да се очаква възстановяване на растежа в Европа. Още повече вече стана ясно, че с правителствени разходи не се постига икономически растеж. Докато не се извършат истински структурни реформи, които да направят всички страни в ЕС конкурентоспособни спрямо целия свят, не може да се очаква възстановяване на икономиката. Може да звучи като стандартната мантра, но растеж може да дойде само чрез по-сложни реформи на пазара на труда, образованието, пенсионната система, здравеопазването и бизнес средата."

"Половината вода на София изтича", алармира на първа страница "Труд". Точно 58,82 процента от нея се губи по пътя от язовира до кранчетата в домовете на столичани. Данните са от доклад на работна група в общинския съвет, която проверява изпълнението на договора с френската "Софийска вода". Според бизнес плана на концесионера загубите сега трябвало да са намалели до 49,46 на сто.

"Усилено търсим инвеститори в язовири за питейна вода - една голяма тема за нас през следващата година предвид новия закон за публично-частното партньорство", анонсира пред "Преса" Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството. "Освен че ще изградят пречиствателни станции за питейна вода, на инвеститорите ще дадем възможност да си направят и ВЕЦ на язовира. И благодарение на производството на ток да си избият инвестицията", уточнява Павлова.

Интересът към зимния туризъм в България е много голям и ние можем да го съхраним, заявява в интервю за "Новинар" Благой Рагин, председател на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в България. В нашата страна само 0,03 процента от горския фонд са обхванати от ски писти. В конкурентни страни на нас като Австрия, Швейцария и други по 13 процента от горския фонд са писти. Ние сме в пъти по-малко засегнати от обезлесяването, отбелязва Рагин. Той припомня, че Законът за горите, който беше блокиран от еколозите, имаше основна задача да направи така, че да може да се изградят поне още 20-30 малки курорта от рода на Чепеларе и Добринище. По думите на Радин построяването им би вкарало в хазната още 1 млрд. евро, което ще рефлектира и върху брутния вътрешен продукт. "Ето така ние виждаме нещата. Ако нашите приятели еколозите имат алтернатива за по-голям доход, нека да я съобщят", апелира Радин.

500 данъчни служители под прикритие ще тръгнат в края на седмицата по зимните курорти и столичните заведения, извежда под глава "Монитор". На мушката на проверяващите са курортите Боровец, Пампорово и Банско, които се очаква да бъдат окупирани от студентите.

"Вече са платени половината пари от скандалната сесия на научния фонд", отбелязва в заглавие "Сега". 70 на сто от договорите с класираните проекти са вече сключени, а 7 млн. от предвидените 14.8 млн. лв. от първия етап на финансиране са изплатени. Точно обратното обаче твърди просветният министър Сергей Игнатов." Не е вярно, че няма достъп до рецензиите от конкурса, не е вярно също, че парите са раздадени вече, защото тепърва ще се сключват договорите", са думите на министъра, отразени от вестника.

Под заглавие "Школи крадат милиони от ЕС с фалшиво обучение" "24 часа" алармира за новата измама. Фирми, регистрирали различни обучителни центрове, са напипали слабото място на схемата "Аз мога" по програма "Развитие на човешките ресурси" и усвояват средства, като в замяна не предлагат нищо.

На първа страница "Телеграф" пише: Над 400 души са станали професори, а 587 доктори в университетите и научните институции у нас за последната година, сочат данните на министерството на образованието. Това значи, че всеки ден се раждали по най-малко един професор или доктор. На всеки университет пък се падат съответно по 6 нови професори и 11 доктори. След влизането на новия Закон за развитието на академичния състав университетите и институтите на БАН вече имат право сами да произвеждат професори. /БТА/