Поради отсъствието на ЦРУ от Сирия САЩ не знаят никакви подробности за опозиционните групи. Според критици това е пропиляна възможност за влияние над сирийските бунтовници
Въпреки острата нужда от разузнавателни сведения за групите, сражаващи се, за да свалят сирийското правителство, ЦРУ има слабо, ако изобщо има някакво присъствие в страната. Това сериозно ограничава неговата способност да събира информация и да влияе на събитията, казват настоящи и бивши американски служители.
Американските разузнавателни служби не са изпускали от очи запасите на Сирия от химически оръжия, използвайки сателити и други форми на електронен шпионаж, както и информация от съюзнически страни и от американски служители в съседни страни. ЦРУ също така има известна представа за управлението на Башар ал Асад, казват служители.
Но повече от 16 месеца след началото на въстанието в Сирия, американското правителство все още се опитва да разбере подробности за това кои са основните опозиционни групи и какви са мотивите им, казват настоящи и бивши служители, които говориха при условие, че не съобщаваме имената им, тъй като обсъждаха тайни разузнавателни дейности.
Въпреки че американски представители поддържаха добри връзки с антиправителствените групировки в изгнание, повечето анализатори очакват правителството след Асад да бъде доминирано от действащите вътре в страната въоръжени групи.
Американски служители се опасяват, че някои от тези групи може да са свързани с близки до Ал Кайда организации или да им симпатизират. Според една от американските оценки, близо една четвърт от общо 300 бунтовнически групи може да са вдъхновени от терористичната организация, казва Майк Роджърс, конгресмен от щата Мичиган и председател на Комисията по разузнаването към Камарата на представителите.
Засега е трудно да се узнае кой кой е, защото сътрудниците на ЦРУ до голяма степен избягват да влизат в Сирия или да пътуват до зоните на сраженията от февруари, когато американското посолство в Дамаск беше затворено по съображения за сигурност след заплахи от съюзени с правителството на Асад групировки. Така разузнавателното управление бе лишено от сигурна оперативна база и неговите сътрудници напуснаха страната, казват американски представители.
Според критици отсъствието на ЦРУ от Сирия е пропиляна възможност да се влияе на раздробеното бунтовническо движение. "Трябва да сме там, на място, с огромни суми пари, за да "наемаме" опозиционните групи, от които имаме нужда, за да тласнем нещата в посоката, изгодна за САЩ", каза бивш сътрудник на ЦРУ, работил години наред в Близкия изток. "Но ние нямаме присъствие там и способните ни служители са крайно разочаровани".
ЦРУ отказа коментар. Когато бъдат запитани за изявленията, че разузнавателното управление отсъства от Сирия, американските служители избягват темата и вместо това предлагат други начини да се разбере какво става там.
"Знаем много повече за сирийската опозиция, отколкото знаехме преди месец и доста повече от това, което знаехме преди шест месеца. Това се дължи на засилените дипломатически връзки и на различни други начини, които няма да обсъждам", заяви представител на правителството на Обама.
Критици казват, че разузнавателните служби действат твърде мудно.
САЩ нямат друг избор освен да предприемат действия в Сирия, заради опасността от влияние на Ал Кайда, каза Роджърс, който редовно получава разузнавателна информация за Сирия. Освен това, каза той, евентуално внезапно рухване на режима може да остави без контрол огромните му запаси от химически оръжия. "Загубихме доста време по този въпрос; нашите разузнавателни служби се опитват да наваксат", каза той. "Правителството загуби много време, докато постигне съгласие за подхода към проблема".
Представителят на правителството на Обама отговори: "Трудно е да свършиш работа, ако не влезеш в страната. Този въпрос е предмет на доста внимание и загриженост".
Настоящи и бивши служители казаха, че в Сирия няма агенти на американското разузнаване в Сирия, защото правителството не иска да допусне служител на ЦРУ да бъде заловен или ранен при почти никаква надежда за спасяването му. Те също споменаха свръхчувствителността в Конгреса и в обществото към възможността за американски жертви и напомниха критиките към ЦРУ, след като през декември 2009 година в афганистанската провинция Хост бяха убити седем негови служители от двоен агент, оказал се атентатор самоубиец.
Американски представител, който редовно получава разузнавателна информация, остро се противопостави на мнението, че ЦРУ не иска да поема рискове и го нарече "изтъркано клише". Той каза обаче, че не може да разисква подробно защо разузнавателното управление няма присъствие в Сирия.
До неотдавна ЦРУ се държеше на разстояние от бунтовническите групи в Сирия и оставяше личните контакти с тях на турските, катарските, саудитските и на други разузнавателни служби, каза той. През последните седмици неколцина служители на разузнавателното управление са се срещнали с опозиционни водачи в Турция, до границата със Сирия. Те общуват по сигурни комуникации с платени информатори в Сирия, казват служители.
Няколко журналисти прекараха известно време с бунтовнически групировки в Сирия, с които живяха и пътуваха дни наред. Но по правило ЦРУ не допуска негови служители да сторят същото, защото ако негови агенти попаднат в опасна ситуация, няма да има подкрепа от въздуха и възможностите за спасяване ще са ограничени, казват служители.
"Какво ще постигнем - просто ей така ще позволим на турците, катарците и саудитците да изградят връзки с опозиционните групи, а ние няма да имаме никакви преки контакти?", попита Андрю Таблър, познавач на Сирия от аналитичния център Вашингтонски институт за близкоизточна политика. "Това е абсолютно нелепо. Тези страни невинаги вземат присърце нашите интереси".
За разлика от Либия, където ЦРУ изпрати свои хора, бунтовниците в Сирия нямат географска оперативна база и завладяват територия хаотично. Сирийската армия и полиция изглеждат по-добре организирани или поне имат по-централизирана командна структура от либийските. Освен това при липсата на международна военна кампания в помощ на бунтовниците Сирия е далеч по-опасно място за американските шпиони от Либия.
Въпреки това "рискът е управляем", каза бившият служител на ЦРУ. "Трябва да си готов да рискуваш безопасността на хората си, а ЦРУ е ценно с това, че е като телефон 911 за президента", обясни той. "Ние трябва да влезем там и да заживеем сред опозиционни бойци".
Сътрудници на ЦРУ бяха първите американци, влезли в Афганистан след атентатите от 11 септември. Те помогнаха за координирането на кампанията на опозиционните бойци, подкрепяна от американски бомбардировачи, която доведе до бързото сваляне на режима на талибаните. По сходен начин служители на разузнавателното управление влязоха в кюрдските райони на Северен Ирак през юли 2002 г., за да помогнат за организирането на бойците преди ръководената от САЩ инвазия.
Двама от участвалите в тези събития служители на ЦРУ - Чарлз Фадис, ръководил оперативната база на ЦРУ в Ирак и колегата му в Афганистан, Гари Бернтсен - се пенсионираха и написаха книги, в които критикуват неохотата на ЦРУ да поема рискове. (БТА)
1 час
Суперяхта за милиони, за която се смята, че е на Путин, избяга от Европа, за да избегне атаки с украински дронове
Суперяхта на стойност 100 милиона паунда (около 117 млн. евро), за която се смята, че е собственост ...
1 час
Руски удар по въглищно предприятие в украинската Днепропетровска област, има жертва и ранени
Руски удар по въглищно предприятие в украинската Днепропетровска област отне живота ...
5 часа
Поройни валежи в Истанбул: Наводнени подлези и улици, превозни средства буквално са плували през водата
Пороен дъжд се изля тази сутрин в Истанбул. Валежи имаше в кварталите в европейската ...
6 часа
СДС: Ще обсъдим кандидатурата на Даниел Вълчев за президент
Новият председател на СДС Илия Лазаров заяви, че не се очакват промени в политическия ...
7 часа
Две бунгала изгоряха до плажната ивица край Черноморец
Две бунгала са изгорели при пожар в близост до плажната ивица край Черноморец, съобщи ...
7 часа
Зов за помощ: 2-годишната Деница се нуждае от средства за лечение заради агресивен тумор
Двегодишно дете с агресивен тумор се нуждае от средства за продължаващо лечение в ...
8 часа
Кметът Терзиев: София трябва да бъде третирана като равноправен партньор, а не като политически опонент
В проекта на държавния бюджет липсват четири ключови направления – финансиране на ...
9 часа
СДС има нов председател – досегашният ѝ главен секретар Илия Лазаров
Евродепутатът Илия Лазаров и досегашен главен секретар на СДС беше избран за председател ...
9 часа
Пети ден издирват Наталия от Варна, разширяват периметъра на търсене
Пети ден продължава издирването на 11-годишната Наталия Асенова от варненското село ...
10 часа
Откриха питон край детска площадка в Стара Загора
Необичаен сигнал вдигна на крак общинските служби в Стара Загора през изминалата нощ. ...
11 часа
Границата с Гърция: Защо Шенген не премахна опашките на „Маказа“
Въпреки присъединяването на България към Шенгенското пространство, пътуващите за ...
11 часа
„От градината до теб“:Търговище събира производители, потребители и качествена продукция
Градската градина до Община Търговище днес е дом на земеделски производители, представители ...
13 часа
САЩ отбелязват 250 години независимост, Тръмп предупреди за „нова заплаха“
Съединените щати отбелязват 250 години от провъзгласяването на своята независимост ...
13 часа
В Иран отдават последна почит към аятолах Хаменей
Започна отдаването на последна почит на върховния ирански ръководител аятолах Али ...
13 часа
Слаб трус в Разград през нощта
Земетресение с магнитуд 2.6 по Рихтер беше регистрирано в района на град Разград тази ...
15 часа
С лодки, дронове и водолази: Продължава издирването на изчезналото в Струма дете
Продължава издирването на второто дете - 8-годишно момченце, изчезнало във водите на ...
15 часа
A to JazZ: Не само музика, но и мисъл за човека и околната среда
От 2 до 5 юли София е джаз, A to JazZ!
За поредна година организаторите на фестивала надминават ...
16 часа
7 симптома, които никога не бива да пренебрегвате през лятото
Лятото е сезонът на почивките, морето и дългите дни навън. Именно тогава обаче много ...
16 часа
Столичната община: Въздухът в София е чист след пожара в „Люлин“, насладете се на уикенда
Качеството на атмосферния въздух в София е напълно възстановено след пожара в базата ...
16 часа
13 задържани при акцията на ГДБОП във ВиК-Бургас, директорът на дружеството е с повдигнато обвинение
Прокуратурата е привлякла като обвиняеми изпълнителния директор на ВиК - Бургас Цветан ...
16 часа
От роботизирана сърдечна хирургия до имунотерапия: Откритията, които промениха медицината
Америка се намира начело на световните медицински иновации още от своето основаване ...
17 часа
Ел Ниньо набира мощ и носи риск от екстремно време по света
Настоящата фаза на климатичното явление Ел Ниньо се очаква да достигне "силна" интензивност ...
17 часа
Вековни гори, легенди и панорамни гледки: Момчиловци - едно от най-красивите родопски села (СНИМКИ)
Момчиловци - едно от най-красивите родопски села, където чистият планински въздух, ...
17 часа
Двойка от норвежко село кръсти новороденото си момиченце на футболната звезда Ерлинг Холанд
Двойка от норвежко село кръсти новороденото си бебе на футболната звезда Ерлинг Холанд ...
18 часа
Стана ясно кога Хари и Меган се завръщат във Великобритания: Семейните разпри остават в сянката на визитата
Принц Хари трябва да се завърне във Великобритания следващата седмица, предаде Ройтерс. ...
1 ден
Оставиха в ареста двама обвиняеми, задържани при акция на Европейската прокуратура
Софийският градски съд постанови "задържане под стража" за двама от обвиняемите за ...
1 ден
„Аз не съм семестриална такса, аз съм студент“: Протест пред НАТФИЗ, искат оставката на Мирослав Дачев
Студенти от НАТФИЗ излязоха на пореден протест пред сградата на академията срещу член-кореспондента ...
1 ден
Блъснаха полицай на АМ „Тракия“ в посока Бургас, движението е затруднено
Полицейски служител е бил ударен от лек автомобил малко преди км 304 на магистрала „Тракия“ ...
1 ден
„Радев не може да продължава повече да бъде министър-председател“: Протест срещу властта в София
Граждани протестират пред сградата на президентството срещу правителството. Демонстрацията ...
1 ден
Блъснаха пешеходец на входа на великотърновското село Самоводене
Блъснат пешеходец на входа на с. Самоводене, Велико Търново.
Мъжът е откаран във великотърновската ...
1 ден
Медицинските хеликоптери помогнаха на дете, жена с тежка травма от тротинетка и пострадала парашутистка
Три мисии на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха бяха успешно реализирани ...
1 ден
Откриха уникални антични находки при спецоперация на ГДБОП, има задържани (СНИМКИ/ВИДЕО)
Уникални антични находки са открити при спецоперация на ГДБОП, съобщиха от дирекц...
1 ден
Бургас, Варна, Пловдив и София подадоха кандидатури за домакини на „Евровизия 2027“
Час, след като изтече крайният срок, вече е ясно - и четирите български града, заявили ...
1 ден
Полицейско присъствие в село Синдел след сигнал, че Наталия и Асен Симеонов са забелязани в района
Засилено полицейско присъствие във варненското село Синдел след сигнал, че издирваната ...
1 ден
Багерист загина, след като падна във водоем край септемврийското село Лозен
Багерист в кариера за добив на инертни материали край пазарджишкото село Лозен се ...
1 ден
Криза с горивата: В Новоросийск спряха продажбата на бензин на частни лица
Властите в руския град Новоросийск преустановиха продажбата на бензин на частни лица ...
1 ден
Домашен арест за обвиняемия за инцидента с воден „банан“ край Ахелой
Районният съд в Поморие остави под домашен арест Иван Сивов, обвиняем за инцидента, ...
1 ден
Възрастен мъж пострада при катастрофа на пътя между Кукорево и Окоп
Мъж на 82 години е пострадал след катастрофа на главен път I-7 в участък между ямболските ...
1 ден
Оставиха в ареста шофьора, блъснал и убил 77-годишна жена в Кнежа
Оставиха в ареста 58-годишен шофьор, блъснал и убил 77-годишна жена в Кнежа, съобщиха ...
1 ден
Арестуваха французин, опитал да транспортира тайландка в куфар
Албанските гранични власти са арестували френски гражданин, заподозрян в опит да транспортира ...