Светият синод прие епископ Инокентий в лоното на БПЦ
Светият синод прие епископ Инокентий в лоното на БПЦ / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Епископ Инокентий е приет в лоното на Българската православна църква (БПЦ), съобщи пред Дарик говорителят на Светия синод русенският митрополит Неофит след заседанието на архиереите.

Синодът е разгледал покайното писмо на бившия лидер на разколниците у нас. Синодалните членове са взели решение да го приемат отново в лоното на каноничната църква с титлата Крупнишки епископ, която му беше дадена от Всеправославния събор през 1998 г., когато той заедно със свои събратя от разкола се покая пред Негово Светейшество патриарх Максим, Вселенския патриарх Вартоломей и предстоятелите на другите поместни православни църкви.

На заседанието си Светият синод на БПЦ е назначил епископ Инокентий за викарий на Старозагорския митрополит Галактион. Преди началото на разкола епископ Инокентий беше клирик от същата епархия.

На днешното и вчерашното заседание на Светия синод не присъства само Пловдивският митрополит Николай.

Пред Дарик митрополит Неофит каза: „Прецени се, че това е искрено, достойно и ще бъде знаково приемане на епископ Инокентий, който дълго време ръководеше групата на разкола. Но сега вече не говорим за разкол, мислим за единството и бъдещото укрепване на Българската православна църква". Попитан защо избира този момент, след смъртта на патриарх Максим, той коментира: „Със сигурност е имал свои съображения, ангажименти с това поведение, но той може да каже само".