Завърши квалификацията за индивидуалния многобой и финалите на отделните на 39-ото Европейско първенство по художествена гимнастика в Баку. България днес бе представена от Боряна Калейн, Стилияна Николова и Ева Брезалиева.

Стилияна Николова спечели квалификацията за индивидуалния многобой с 97.850 (32.850 на обръч, 34.600 на топка, 30.400 на лента, оценката на бухалки от 29.750 отпадна за многобоя по регламент). Втора е другата ни представителка Боряна Калейн, която също натрупа актив от 97.850 (33.450 на обръч, 33.250 на топка и 31.150). На трета позиция се класира представителката на Германия - Дария Варфоломеев с 96.950.

За индивидуалния многобой утре се класират най-добрите 24 гимнастички. България ще бъде представена от Николова и Калейн. Родните грации ще участват на седем от осем възможни финала. След като вчера Николова си осигури място сред най-добрите осем на обръч и топка, днес тя добави и финал на лента с резултат от 30.400.

Български триумф на Световната купа по художествена гимнастика (СНИМКИ)

Калейн успя да се класира за финала на бухалки с 31.150 с втора по сила оценка и ще я видим на три финала в неделя. Брезалиева направи отличен дебют във възраст жени на Европейско първенство и заслужено ще се бори за отличие във финала на лента, за която бе оценена с четвърти резултат от 31.000.

България води убедително в отборната надпревара с 256.450. Втора засега е Украйна с 247.700. На трета позиция е Германия с 247.150. За отборната надпревара се сумират осемте оценки от квалификацията в индивидуалната надпревара и двете оценки от многобоя при ансамблите - жени.

Съдия за България на това състезание в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес е в панела за трудност с уреда на бухалки. Утре предстои индивидуалният многобой и многобой при ансамблите, след което ще станат ясни новите абсолютни европейски шампиони за 2023 в индивидуалната надпревара и при ансамблите.