Президентът Барак Обама днес по-късно ще разговаря поотделно с лидерите на демократите и на републиканците в Сената в опит да тласне напред буксуващите преговори по вдигането на лимита на държавния дълг на страната, предаде Ройтерс.
Обама ще се срещне с лидера на демократите в Сената Хари Рийд, а след това и с лидера на републиканците - Мич Макконъл. Преговорите изпаднаха в застой, след като републиканците се оттеглиха от тях заради исканията на демократите да бъдат вдигнати данъците. За да се избегне вероятна неплатежоспособност, е необходимо споразумение до 2 август на фона на държавния дълг от 14,3 трилиона долара, отбелязва Ройтерс, пише БТА.
"Не искам да настъпи дефолт по дълговите книжа на САЩ. Доверието във финансовата система на САЩ и в кредитоспособността на страната са не само основа на начина ни на живот, но и основа на световната финансова система. Може да се сблъскаме с повторение на финансовата криза", предупреди в средата на юни Обама в интервю за телевизия Ен Би Си.