Отпускат пари за ремонт на отделения във врачанската болница
Отпускат пари за ремонт на отделения във врачанската болница / Дарик Враца

Министерството на здравеопазването ще отпусне средства на Врачанската многопрофилна болница "Христо Ботев" за ремонт на отделенията, които не отговарят на съвременните изисквания, обяви днес министър Десислава Атанасова по време на визитата си в лечебното заведение.

Очаква се първоначално да бъдат отпуснати около 250 хил.лв.

 

Министър Атанасова откри официално сектора по инвазивна кардиология към "Кардиологично отделение", където наблюдава демонстрация на най-нова техника за установяване на състоянието на сърцето. Апаратурата се прилага в немскоговорящите страни и позволява за около 12 секунди да бъде снета анамнеза на пациент, дори той да не е контактен. Вследствие на работата на новия сектор са починали 600 пациенти по-малко от сърдечни проблеми в сравнение с три годишен период, обяви народният представител д-р Янко Здравков.

В Центъра за спешна медицинска помощ Десислава Атанасова посети залата за обучения, в която мобилните екипи се обучават върху роботизирани манекени. Те наподобяват човешки функции, имат сърдечни тонове, могат дори да "охкат".

Министърът посети и Комплексния център за онкологични заболявания, където се срещна и израелския професор Ор. Той е във Враца за преценяване на възможностите за създаване на клиника за лечение със стволови клетки. До момента проф. Ор е прегледал и над 20 пациенти с онкологични заболявания.

В Отделението по анестезиология и интензивно лечение присъства на он-лайн консултация за състоянието на болен с представители на университетската болница във Варна и с доц.Н.Петров в Париж.