Близо 500 души посетиха АЕЦ Козлодуй
Близо 500 души посетиха АЕЦ Козлодуй / netinfo

"Ядрената енергетика се нуждае от млади хора и затова искрено се радваме на техния интерес към атомната електроцентрала." Това заяви по време на Деня на отворени врати днес изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" ЕАД Валентин Николов. Той и Марина Армутлиева - председател на Съвета на директорите на Дружеството, придружиха в обиколката им на 6 енергоблок ученици от Клуба по физика към Природо-математическа гимназия "Акад. Иван Ценов"-Враца. И тази година инициативата привлече много деца и младежи - те бяха половината от всички 493 гости в централата.

Най-малките посетители в първия за 2012 г. Ден на отворени врати бяха 6-месечната Снежана Пламенова Ангелова от Козлодуй и 7-месечната Йохана Герхард Хьофер от София, а най-възрастната - Николина Аврамова от Лом, на 72 г. Атомната електроцентрала разгледаха и много организирани групи - ученици от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов"-София, Професионалната гимназия по ядрена енергетика "Игор Курчатов"-Козлодуй, потребители на Центъра за социална рехабилитация и интеграция-Враца и др.

За гостите бяха организирани посещения на командните и машинните зали както на 440-мегаватовите втори и трети блок, така и на 1000-мегаватовите пети и шести енергоблок. Технологията на производство на електричество от ядрена енергия бе разяснена от опитни специалисти, които придружаваха групите по време на обиколките.