Във връзка с организирането и провеждането на традиционни празненства по повод предстоящия студентски празник – 8 декември и с цел осигуряване на спокойното протичане на празника в ОД на МВР-В. Търново са предприети следните мерки:
Проведени са срещи със собственици и управители на туристически, питейни, увеселителни заведения, като по време на срещите е акцентирано върху възможните рискове от престъпни посегателства. Предприети са необходимите действия за осигуряване на полицейско присъствие в районите около обектите, където ще се провеждат мероприятията.
Създадена е необходимата организация и за активно полицейско присъствие, регулиране и подпомагане на движението. При усложняване на метеорологичните условия своевременно ще се въвежда временна организация на движението, съгласувано със стопаните на пътя, като при необходимост трафикът ще се пренасочва по обходни маршрути.
Създадена е организация за недопускане извършването на правонарушения в самите питейни, увеселителни заведения и места за подслон.
Планувани са специализирани полицейски операции в периода 8-10 декември, при които пътните полицаи ще следят предимно за водачи, управляващи автомобили под въздействието на алкохол и/или наркотични или други упойващи вещества; от неправоспособни водачи и управляващи технически неизправни автомобили или без сключена застраховка „Гражданска отговорност“; за съхранение и продажба на акцизни стоки без бандерол и на стоки с неясен произход.
ПРАКТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ
за безопасно движение по време на
студентския празник – 8 декември 2017 г.
Студентският празник в началото на месец декември дава стартът на множество пътувания на хора от различни възрасти. Той се свързва с положително заредени емоции и заради предстоящите Коледни и новогодишни почивни и ваканционни дни. Планират се екскурзии, неколкодневни отсядания в курортни комплекси и пътувания зад граница.
Движението по пътищата на страната по време на празници често се свързва с възможността за рискове от попадане в ситуации на пътнотранспортни произшествия (ПТП). Нерядко вината освен на водачите е и на пътуващите в превозните средства компании от настоящи и бивши студенти. Отчитаните основни рискови фактори са: недостатъчен шофьорски опит при есенно-зимни условия; несъобразена с пътните и атмосферните условия и с релефа на местността скорост; предприемане на неправилни и рискови маневри; отнемане на предимство; управление на автомобили от неправоспособни водачи или от водачи с концентрация на алкохол в кръвта и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози. Допълнително влияят настроението, празничните емоции, еуфоричните състояния и силната музика.
За ограничаване на пътните инциденти и за безопасно движение по време на студентския празник – 8 декември, „Пътна полиция“ препоръчва на студентите и техните близки следните превантивни мерки:
Иди на празника с обществен транспорт или с такси или намери кой да те вози!
Ако ще празнуваш в населеното място, в което живееш или учиш, отиди в заведението без своя автомобил. Наеми такси или помоли някой близък да те закара, а после и да те върне от купона.
До хижата или хотела нека шофира най-опитният!
Ако купонът ще е в друго населено място, прецени опита си като шофьор при зимни условия. Отчети факта, че управлението на чужд автомобил, с чиито особености не си свикнал, е рисково. Помни, че през зимата има мъгли, заскрежавания, валежи, поледици и често поднася и други неприятни изненади.
Смени гумите със зимни или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм!
Погрижи се автомобилът да е оборудван с подходящи за зимни условия гуми или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм. Промяната е записана в Закона за движението по пътищата от тази година! Смяната на гумите е задължителна от 15 ноември.
Светлините, чистачките и отоплението на автомобили трябва да са изправни!
Заради своята безопасност провери изправността на осветителните тела и чистачките. Зареди резервоарчето с незамръзваща течност за почистване на стъкла. При възможност пътувай през светлата част на деня, избягвай шофиране на фарове. За неизправни светлини и чистачки законът предвижда и глоба.
Снабди се с вериги за сняг, лопата, буксирно въже, одеало, пожарогасител, аптечка, светлоотразителна жилетка и обезопасителентриъгълник.
Всички тези дребни наглед вещи може да спасят пътуващите при внезапно попадане в опасна ситуация. Не забравяй обаче, че липсата на обезопасителен триъгълник аптечка, пожарогасител и светлоотразителна жилетка се наказва с глоба.
Никога не шофирай пил или дрогиран!
Ако празникът започне с алкохол още в автомобила, който управляваш, не се поддавай на изкушението да пиеш! И малките дози и концентрации са опасни и увеличават риска от катастрофа. Управлението на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5/1000 до 1,2/1000 е административно нарушение, а управлението с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2/1000 и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози е престъпление! При всички случаи обаче тези ситуации водят до много негативни последици, някои от които са глоба, участие в съдебен процес, отнемането на свидетелството за управление на автомобила и временното му спиране от движение.
Бъди концентриран, не отклонявай вниманието си при шофиране!
Шумът от разговори и силната музика, както и приповдигнатото настроение в автомобила пречат на концентрацията и отклоняват вниманието на шофьора. Помоли приятелите си да се съобразят с това.
Не участвай в нерегламентирани състезания (гонки)!
Ако пътуваш организирано в група, не се поддавай на приятелски закачки и въвличане в нерегламентирани или спонтанно предизвикани състезания (гонки). Не предприемай рискови изпреварвания. Има промяна в Закона за движението по пътищата и това нарушение вече се наказва с глоба, с лишаване от право да се управлява МПС, както и със спиране на автомобила от движение за определен период от време.
Ако твоят шофьор управлява рисково, като превишава значително скоростта, изпреварва неправилно и създава предпоставки за катастрофа, направи му забележка. Помни, че той застрашава и твоя живот.
След купона всички починете и тогава отпътувайте обратно!
Важно е след купона шофьорът да е добре отпочинал и освежен. Най-добре е предварително да се определи кой ще шофира обратно, за да не се увлича в наздравиците и да е бодър на следващия ден. Всички изчакайте до възстановяването на шофьора и тогава потеглете на път с риск да закъснеете и да нарушите предварителния план. Ако няма кой да шофира, защото всички са под въздействието на алкохола, не прави компромис. Не сядай зад волана, ако още не си напълно трезвен и ако не са изминали поне 8 часа от употребата на алкохол. Ако шофираш ти и усетиш опасна сънливост, не се колебай и спри за почивка край пътя.
При необходимост сигнализирай на телефон 112

По темата
57 минути
Танкер, натоварен с втечнен природен газ, пламна край бреговете на Йемен
Танкер, натоварен с втечнен природен газ MV Falcon, е пламнал и е бил отнесен от течението ...
1 час
Самолет на „Юнайтед еърлайнс“ удари опашката на друг в Чикаго
Самолет на американската авиокомпания „Юнайтед еърлайнс“, насочващ се към пистата ...
2 часа
Млада жена загина при катастрофа в Петричко
Млада жена загина при катастрофа в Петричко, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Шофьор ...
3 часа
Взрив на газова бутилка подпали къща в Казанлък (СНИМКИ)
Къща в Казанлък пламна след взрив на газова бутилка, предаде БГНЕС. Инцидентът е станал ...
4 часа
След катастрофата с три жертви край Созопол: Обсъждат поетапно лицензиране на млади шофьори
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов разпореди ...
Кръв от носа при деца – първа помощ и съвети за родителите
Кръвта от носа при децата е един от най-често срещаните здравословни проблеми в ранна възраст. Много ...
4 часа
„Край на авантата“: За два дни глобиха за над 1,2 млн. лева претоварени тирове
Санкции на обща стойност 1 198 200 лева е наложило Националното тол управление на претоварени ...
5 часа
Радостин Василев откри нов офис на МЕЧ в Габрово
"Ако управлението продължи по този начин, ще има сериозно социално напрежение, включително ...
5 часа
Приключи седмата активация на Противоминната военноморска група в Черно море
Седмата активация на Противоминната група в Черно море (MCM Black Sea), която беше под командването ...
5 часа
Израел върна още 15 тела на палестинци в Газа
Министерството на здравеопазването на Газа, контролирано от "Хамас", съобщи, че Израел ...
6 часа
Разбиха и ограбиха доброволчески клуб на Лазар Радков в Пловдив
Крадци разбиха и ограбиха клуба на доброволците от „Спасителен клуб за бъдеще“ в ...
6 часа
Денят на военния парашутист бе отбелязан с тържествен ритуал в София (СНИМКИ)
Денят на военния парашутист и 81-ата годишнина от първия боен ден на Парашутната дружина ...
6 часа
Москва: Рано е за контакт с България за полета на Путин
Все още е рано за контакт с България за евентуалното прелитане на самолета на руския ...
7 часа
Атанас Зафиров се срещна с европейски лидери на Конгреса на ПЕС
Председателят на Националния съвет на БСП и на коалиция „БСП-Обединена левица Атанас ...
7 часа
Четирима съквартиранти в oжесточен сблъсък за оставане в Big Brother
Още един съквартирант ще се раздели с приключението на живота си тази вечер от 20:00 ч. ...
8 часа
Почина китайски нобелист за физика
На 103-годишна възраст почина известният китайски физик и лауреат на Нобелова награда ...
8 часа
Петков с остра критика срещу Слави Трифонов: Всеки мъж струва, колкото му тежи думата
Всеки мъж струва, колкото му тежи думата. С тези думи Кирил Петков остро разкритикува ...
9 часа
Загинали и ранени при взрив в завод за експлозиви в Русия
Трима души загинаха, а петима са ранени при взрив в завода за експлозиви „Авангард“ ...
9 часа
Киселова: Стабилността на Народното събрание и правителството е отговорност на ГЕРБ
Очаквам следващата седмица стабилността да бъде възстановена, каза пред медиите председателят ...
9 часа
Сърцераздирателна драма с ракия и „постна“ чешка супа белязаха Първия музеен банкет на Бай Ганьо в Енина
В невиждан досега културно-кулинарен фурор, родното място на Ганьо Сомов, село Енина, ...
9 часа
Шофьор загина след челен удар в бетонна колона в Русе
Мъж е починал тази сутрин след катастрофа в Русе. Това съобщи регионалният говорител ...
9 часа
Димитър Радев: Основен принос за повишаването на оценките на МВФ за растежа на България имат вътрешните фактори
Основният принос за повишаването на оценките на Международния валутен фонд (МВФ) за ...
10 часа
Запрянов: Правителството полага максимално усилие да превърне развитието на Въоръжените сили в приоритет
Правителството полага максимално усилие да превърне военното строителство, развитието ...
10 часа
Йоана срещу Александра от „Игри на волята“ - кой кого изигра? (ВИДЕО)
Две различни участнички, две противоположности - класическата балерина Йоана и бизнесдамата ...
10 часа
След срещата си със Зеленски: Тръмп призова Украйна и Русия да прекратят войната
Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Киев и Москва войските им "да спрат там, където ...
10 часа
Военни лекари получиха първите си офицерски пагони във ВМА
На тържествената церемония 18 младежи и девойки от третия випуск военни лекари получиха ...
10 часа
Надежда Бобчева: Започваме сметосъбиране по график в София
От днес навсякъде, по всички райони, започваме да тестваме почистване на боклука по ...
10 часа
Мащабна спецакция срещу наркотиците в София – над 100 са задържаните за седмица
При специализирана полицейска операция срещу производството, държането и разпространението ...
11 часа
Зеленски: Доналд Тръмп „не казва “Не“, но не каза и „Да“ за ракетите „Томахок“
Украинският президент Володимир Зеленски каза, че все още се надява САЩ да дадат съгласието ...
11 часа
Радев: Специалността „Военен лекар“ бе създадена преди войната в Европа
Вашата специалност бе създадена във време, в което никой в Европа не очакваше, че на ...
11 часа
Нова измамна схема: Внимавайте с линкове от непознати – крадат пари от банкови карти
На нова схема за онлайн измами в платформите за продажба на стоки предупреждават от ...
12 часа
Картина на Пикасо за 600 000 евро мистериозно изчезна
Испанските власти започнаха разследване заради изчезването на картина на Пабло Пикасо ...
12 часа
Израел е идентифицирал тялото на заложник, върнат от „Хамас“
Канцеларията на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху съобщи, че тленните ...
13 часа
Учени откриха доказателства за наличието на живот в земната мантия в Северна Италия
За първи път в света изследователски екип успя да открие следи от живи организми в ...
13 часа
Катастрофа блокира магистрала „Тракия“ – има километрично задръстване (СНИМКА)
Временно е ограничено движението при 29-и км на автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока ...
13 часа
Заснеха бившия канадски премиер Джъстин Трюдо в обятията на Кейти Пери (СНИМКИ/ВИДЕО)
52-годишният бивш канадски премиер Джъстин Трюдо изглежда преживява нов старт в живота ...
13 часа
Шофьор с ден стаж зад волана се заби в дърво край Созопол, трима са загинали
18-годишен шофьор с един ден стаж зад волана предизвика тежка катастрофа, която отне ...
13 часа
Самотата расте: Млади и възрастни все по-изолирани
Чувството за самота нараства сред хората в индустриализираните страни, както сред ...
13 часа
Пилотна кола и микробус с мигранти – спряха схема за трафик на хора на КПП „Дигата“
Двама молдовски граждани са задържани в Бургас, след като при проверка на КПП „Дигата“ ...
14 часа
Koe e „най-безопасното“ място в самолета?
Истината е, че универсално "най-безопасно“ място няма. В различни сценарии при инциденти ...
14 часа
Долни Богров към патриарх Даниил: Върни ни свещеника, ще протестираме до победа
Стотици жители на Долни Богров, въпреки дъжда и лошото време, се събраха в защита на ...