Община Велико Търново, Европейският център „Европа директно" и Областният информационен център организират честване, посветено на Деня на Европа. Празникът ще започне малко след 10,00 часа с парад на знамената на страните-членки на Европейския съюз. В шествието, което ще премине от Студентски стол №2 до сградата на Общината, ще се включат духовият оркестър при СОУ „Емилиян Станев", знаменна група от ученици, мажоретки и деца с карнавални костюми от детските градини на Велико Търново.
Празничният ритуал по издигане на знамената на България, Европейския съюз и Велико Търново е от 10,30 ч. пред сградата на Общината. В програмата са включени стихотворението „Денят на Европа“, което ще изпълни Христиана Стефанова, второкласничка от ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, празнично слово на кмета Даниел Панов, приветствие от ученика Калоян Котларски от Езикова гимназия и изпълнение на мажоретния състав на ЦДГ „Соня". От 11,00 часа в парк “Марно поле” ще започне Европейски детски празник.
Довечера от 21.00 ч. на площад „Цар Асен І“ ще бъде излъчен Аудио-визуалният спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“. Утре, 9 май, от 18,00 ч. в Двореца на културата и спорта “В. Левски” ще започне празничен концерт “Да създадем заедно България 2020“.
Старата столица е първият български град, който провежда празнично честване за Деня на Европа през 1998 година. Във връзка с днешното тържество от 09,30 до 11,30 ч. ще бъде затворена за движение ул. „Васил Левски” от Студентски стол №2 до сградата на общината.