Фестивал на китайското кино започва в Институт Конфуций
Фестивал на китайското кино започва в Институт Конфуций / плакат: организатори

Фестивал на китайското кино започва в Институт „Конфуций” при Великотърновския университет. Официалното откриване ще бъде с лекция от 17,00 ч. в зала 108 от доц. д-р Андроника Мартонова от Института за изследване на изкуствата към БАН. Прожекциите ще се излъчват до 15 май в зала 108 В на Институт „Конфуций“ в Корпус 5. Входът е безплатен.

Първият филм, който зрителите ще видят от 18,00 ч. тази вечер, е „ОПАСНИ ВРЪЗКИ“. Действието се развива през 1931 г. в Шанхай. Се Ифан (Чан Донгон), очарователен паркетен лъв и желан мъж за много жени, сключва облог, чиято цел е да изкара една нощ с добродетелната и недосегаема вдовица Ду Фънюй (Чжан Цзъи). Филмът е показван в кинофестивала в Кан, Международния кинофестивал в Торонто и Международния кинофестивал в Пусан.

На 11 май от 18,00 ч. ще бъде показан филмът „КОНФУЦИЙ“. Историята се основава на живота на легендарния китайски мислител и философ Конфуций (551 - 479 пр.н.е.). В ерата на враждуващи китайски държави Конфуций използва интелигентността и харизмата си, за да спаси държавата Лу от вътрешен конфликт и безкрайна война.

На 12 май от 18,00 ч. в програмата на фестивала е заложен „МУЛАН“. Действието се развива преди 150 години по време на Северната династията Уей. Номадите атакуват Китай и Мулан заема мястото на болният си баща в армията. Тя е принудена да се дегизира като мъж, за да може да заеме мястото на баща си и да го спаси от сигурна смърт в армията.

„ЦВЕТОВЕТЕ НА ВОЙНАТА“ е следващият филм, който зрителите могат ди видят на 13 май, от 18:00 ч. Сюжетът разказва за последствията от нахлуването на японската армия в тогавашната столица на Китай, Нанджинг. Въпреки опасността за живота му, американския свещеник Джон Милър решава да остане в градската катедрала, която се превръща в сборен пункт на голям брой китайци, които се опитват да избягат от жестокостите, извършвани от японските войници.

На 14 май от 18,00 ч. е прожекцията на „ОБРАТНО В 1942-ра“. Във военната драма Тим Робинс и Ейдриън Броуди се опитват да се справят с глада, военните действия и с дълбините на човешкото страдание в разгара на Втората световна война.

Последният филм на фестивала е „БЕЛОВЛАСАТА ВЕЩИЦА ОТ ЛУННОТО ЦАРСТВО“. Прожекцията е на 15 май от 18:00 ч. В залеза на династия Мин имперският съвет е покварен от корупция и се управлява от тирани. Войната е неизбежна, хората из страната умират, жертви на непрестанни сблъсъци между враждуващи кланове. За да спаси народа, магьосницата Джейд Ракша решава да поеме справедливостта в свои ръце. Всеки, който извършва престъпления срещу народа, ще си получи заслуженото от ръката на русокосата вещица от Лунното царство.