След победа над Чехия се класирахме за световното по волейбол
След победа над Чехия се класирахме за световното по волейбол / БГНЕС

Българският национален отбор по волейбол постигна втора победа в световните квалификации във Варна. След като вчера домакините спечелиха срещу Португалия, днес те надиграха категорично и Чехия и отново с 3:0 гейма.

Наставникът на България Силвано Пранди започна срещата само с една промяна в сравнение с вчерашния двубой срещу Португалия. На мястото на Виктор Йосифов започна Красимир Гайдарски. Стартовата шестица на България бе в състава Христо Цветанов, Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Матей Казийски, Владимир

Николов, Тодор Алексиев и либеро Владислав Иванов. Домакините започнаха добре срещата и поведоха с 2:0, но позволиха изравняване при 2:2. С отличен сервиз и игра на мрежата България успя да поведе с 5:2, а при първото техническо прекъсване водеше с 8:4. И след прекъсването националите ни продължиха да трупат преднина, която стана 6 точки при 10:4. Перфектната игра на българската блокада и отличният начален удар буквално отчая чехите и при второто техническо прекъсване домакините имаха комфортен аванс от 9 точки - 16:7. До края на гейма българските национали продължиха с добрата си игра и затвориха гейма с 25:15.

Играчите на Чехия показаха далеч по-класна игра в началото на втората част и успяха набързо да поведат с 3:1. Домакините обаче изравниха при 4:4. Оспорваната игра продължи и след 3 изравнявания първото техническо прекъсване дойде при точка аванс за България - 8:7. Последва още едно изравняване, след което България успя да поведе с две точки - 10:8. Чехия изравни при 13 равни и след още две изварнявания, второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:15 за гостите. България успя да изравни при 17:17.След още три изравнявания домакините успяха да поведат благодарение на сервиза и блокадата си в края на гейма с три точки 23:20. Подкрепяни от публиката в залата българите успяха трудно да вземат гейма с 25:22.

В началото на третата част след две много лоши посрещания на начален удар домакините позволиха на Чехия да поведе с 2:0. Националите ни обаче не само успяха да изравнят при 5:5, но и да поведат със 7:5. При първото техническо прекъсване преднината им бе 1 точка. След равенството 8:8 България реализира 4 безответни точки и успя да поведе с 12:8. При второто техническо прекъсване преднината на домакините бе 5 точки - 16:11.

Домакините продължиха да трупат аванс, който стана 8 точки при 20:12. В края на гейма Пранди пусна в игра Валентин Братоев. До края домакините нямаха никакви проблеми и взеха мача с 3:0 гейма.

По-късно днес играят Холандия и Португалия. Последните две срещи в групата са утре, като ранният мач е между Чехия и Португалия, а късният - между България и Холандия. За Световното първенство в Италия догодина се класират първите два отбора от групата.