Да вдъхнеш живот на дърво: 15 години деца ваят резби (СНИМКИ/ВИДЕО)
Повече от 500 деца са преминали за 15 години през школата по дърворезба.
/
dariknews.bg
15 години младежите от Школата по дърворезба в Шумен вдъхват живот на парчета дърво. Повече от 500 деца са се докоснали до извивките на природата и са се научили да откриват красивото между фибрите на дървото.
С длетата си те са изработили стотици произведения, като само част тях – около 300, бяха подредени в изложба в Шумен. Експозицията скоро ще замине и за столицата, където ще бъде изложена в Министерството на образованието.
dariknews.bg
Сред сръчните младежи е и единадесетокласничката Магдалена Драгомирова. Почти половината си живот тя е заедно с резбите. Запалила се от своя брат, а днес го настига като качества и казва, че много харесва неговите творби.
dariknews.bg
Най-трудно за девойката е да се направи фона, след това – когато се оформят резбите – е по-лесно. Магдалена предпочита да работи по големи пана. Случва се и да греши, но успява да превърне дефекта в ефект.
Публикувахте от Darik Шумен в Петък, 7 февруари 2020 г.
Дърворезбата ми помага да бъда по-спокойна и да не се притеснявам. Когато съм напрегната – така се успокоявам.
dariknews.bg
Нейният преподавател Ангел Минчев казва, че школата му е една от най-трудните.
В училище се учи и пеене и рисуване, а тук децата започват от нулата. На първата и втората година не личи, но след още 2 години започват да постигат резултати. Тези изделия се правят с месеци, но носят спокойствие и радост на децата, казва той.
Досега неговите възпитаници подариха на Шумен няколко дървени картини, които красят стари дънери по центъра.
dariknews.bg
Искам само да сложим табелки с имената на децата, за да знаят всички жители и гости на града кои са майсторите, казва Ангел Минчев.
А в дърворезбарското ателие вече има нова картина в дърво, която чака да бъде експонирана в открито пространство в Шумен.