"Тия дни из квартал „Орел“ се появиха надписи по стените на някои сгради и върху плакатите на различни кандидати, със следното съдържание: „След 10 години управление на Денчо Бояджиев, комплексът продължава да бъде гетото на Разград“.
Прави ли са хората?
Да, прави са. Казвам това обаче не просто като основен опонент на досегашния кмет в предизборната надпревара, а като човек, който от 15 години работи в този квартал и вижда всеки ден проблемите на живеещите в него.
В „Орел“, пък и в кварталите „Житница“ и „Оборище“ /цялото пространство на север от бул.“Априлско въстание“/ по официални данни живеят 14 968 души или 34 процента от населението с постоянен адрес в Разград, при това става дума предимно за млади хора, за население в активна възраст. Всички виждаме, че за този район в годините на прехода бе направено много малко от досегашните ни управници и хората съвсем логично недоволстват.
Какво предлагам аз, за да се подобри средата за живеене?
Като общински съветник участвах активно в създаването на интегриран план за градско възстановяване и развитие на Разград. Този план дава възможност да се ползват европейски средства и за този голям градски район. Въпросът е този път не просто да се „усвоят“ едни пари със спорни резултати, както стана в други райони, а да се постигне наистина значим за хората ефект от инвестициите. Ето кои са според мене най-важните неща, които трябва да се направят за този голям градски район.
1.Подобряване на настилките на улици, тротоари и алеи – обаче качествено и трайно, а не с 3-4 сантиметра асфалт с 2 години гаранция, защото ползите от строителството и ремонтите трябва да са преди всичко за гражданите, а не само за фирмите, които усвояват средствата.
2.Облагородяване на междублоковите пространства. След като на много места живеещите сами се захванаха да си правят градинки и подобрения, аз се питам: не виждат ли досегашните управници, че има нужда от това? Виждат, разбира се, но не само че не им пука, но и най-нахално обясняват какво мислят да направят, ако пак бъдат избрани. А къде спаха досега?
3.По-добър и сигурен обществен транспорт. За това дори са нужни не толкова пари, колкото добра организация и елементарна човешка съпричастност.
4.Зелени площи, места за отдих и почивка, съвременни и обезопасени детски площадки, истински парк, какъвто отдавна трябваше да бъде изграден. В района има много млади семейства, малки деца, ученици...Ясно е, че те се нуждаят от такава среда, а не се прави нищо, докато в други градове вече направиха чудеса. И още нещо: аз говоря за истинска зелена среда, а не за прахосване на пари за леене на бетонни кутии и саксии, както стана в центъра. В „Орел“ бетон има достатъчно, но няма един хубав парк с лесен и удобен достъп. Попитайте една майка с детска количка как стига до центъра, и ще разберете за какво говоря.
5.След като в района живеят толкова млади хора, трябва да има и модерни спортни площадки и съоръжения. Срам ме е като гледам какви спортни площадки направиха по селата в Заветско и Лознишко, дето младежи не останаха, а тук – нищо! Хората от „Орел“ и другите крайни квартали втора категория хора ли са?
6.Добро улично и алейно осветление, както и видеонаблюдение на поне 20 по-важни зони в района – всички искаме не само удобства, но и сигурност. Кой няма нужда от това?
Аз съм човек с дясно мислене, при това икономист, и знам, че всяка стотинка трябва да бъде така вложена, че да носи максимална полза. За „Орел“ и за целия район това, което предлагам, означава по-добра среда за живеене, което пък от своя страна ще доведе и до повишаване на цената на жилищната собственост.
След като другаде това става, значи и в Разград може да стане.
Гарантирам, че ако бъда избран за кмет, ще го направя!"
Теодор Ролев, независим кандидат за кмет на община Разград