Баскетболният Спартак стана изненадата на НБЛ и победи Балкан
Баскетболният Спартак стана изненадата на НБЛ и победи Балкан / НБЛ

Баскетболният отбор „Спартак" /Плевен/ поднесе изненада на XVI кръг в Националната Баскетболна Лига/НБЛ/, след като в събота вечер момчетата на Александър Дяковски се наложиха при домакинството си на втория във временното класиране „Балкан" /Ботевград/ с 81:71.

С това беше сложен край на серията от 9 поредни победи на ботевградчани, които запазват позицията си с актив 13-3. Плевенският отбор пък се изравни с „Черно море Порт Варна" на петата позиция, като и двата тима имат по 9 победи и 7 загуби. В следващия кръг „Спартак" гостува на Ямбол, а „Балкан" посреща „Левски 2014".

Александър Груев беше най-резултатен за победителите - 21 точки, Милован Савич се отличи с 20 точки и 9 борби, а Урош Величкович вкара 14 точки.
Николай Върбанов вкара 21 точки за ботевградчани, а Мартин Дурчев добави 18 точки.
След равностойна първа четвърт, в която играта вървеше кош за кош и след десет минути Балкан водеше само с точка - 22:21, гостите се активизираха и през втория период взеха своето - 25:18, което им позволи да се оттеглят на почивката с аванс от осем точки - 47:39.
Обратът настъпи през третата част, когато баскетболистите на „Спартак" буквално заключиха коша си и позволиха на съперника си да вкара едва десет точки, докато в нападение бяха неудържими и след 30 минути игра вече имаше нов лидер - 65:57 за домакините.
В последните десет минути Балкан опита всичко, за да стигне до обрат, но този път мерникът на гостите от средно и далечно разстояние им изневери. Същевременно момчетата на Александър Дяковски демонстрираха спокойствие в решителните моменти и това им подсигури крайния успех - 81:71.

Спартак - Балкан 81:71 (21:22; 18:25; 26:10; 16:14)
Спартак:Величкович 14, Груев 21, Георгиев 8, Савич 20, Маринчешки 7 (Николов 5, Франсис 6)
Балкан: Фортенбъри 10, Върбанов 21, Острев 5, Дурчев 18, Петков 3 (Цветкович, М.Маринов 6, Александров 8)