Днес в окръжният съд в Кърджали не бе даден ход на безпрецедентното дело, в което частно лице съди държавни институции за неимуществени щети и здравословни проблеми, причинени му по време на възродителния процес от 1984-89 година. Делото бе отложено с едноседмичен срок за изясняване на обстоятелства около задържането на ищеца Ешраф Кахраман, времетраенето и престоя му в затворите. В иска си той иска обезщетение от 200 000 лева. Кахраман, който е лидер на изселническата организация BAHAD, иска 120 000 лева от Главна прокуратура и 80 000 лева от две областни дирекции на МВР - в Кърджали и Плевен. През 1984 година, при смяната на имената, той е бил повикан за справка в управлението на милицията в Джебел и това продължило 45 месеца. Две години прекарва в лагера в Белене, а през останолото време е интерниран в плевенско село.
Като свидетел по делото бе призован и Шюкрю Мехмед, който завежда международната дейност в изселническата организация BAHAD. Според него около 900 човека от организацията смятат да заведат дело срещу държавни институции в България по примера на Кахраман.
Съдебното заседание в Кърджали се води от съдия Мария Дановска. Интересите на държавата отстояваха прокурор Николай Христов от Окръжна прокуратура и Дафин Каменов, пълномощник на Прокуратурата на Република България.
Според Ешреф Кахраман не може да има давност на случилите се престъпления при положение, че досието му е било отворени преди половин година и тогава са излезли материалите по воденото следствено дело. То е прекратено през март 1985 г. Въпреки това Кахраман е прекарал три години в Белене и след това е бил интерниран.
„Искам обезщетение защото бях подложен на нечовешки мъчения. В Момчилград ме налагаха по бъбреците с торби пясък. Месеци наред уринирах кръв" разказва Ешреф Кахраман. Когато го карат за Белене пътува в камионетка с 5 арестанти. Сплашват ги с разстрел.
Ако не получи справедлива според него присъда от българските съдебни институции, Кахраман заяви, че ще си търси правата в Съда за правата на човека в Страсбург.