Два проекта, свързани с укрепване на свлачище в района на Балчик и изграждане на канализация и рехабилитация на водопровод в село Кранево, бяха представени пред общински съветници и кметове на населени места от общината.
От години един от най-проблемните терени в региона е вилна зона „Сборно място" заради активността на старо свлачище, съобщават от кметството. То представлява част от древната свлачищна ивица, заключена между Дворцово и Момчилово дере. Свлачището се активизира през пролетта на 1997 г. след паднали обилни валежи. Земните пластове в района продължават да се движат, а започнатите защитни съоръжения остават недовършени.
Настоящият проект визира изграждане на две вертикални шахти и се финансира от Оперативна програма «Регионално развитие» и от бюджета на Република България. Целта на проекта е ограничаване и предотвратяване на рисковете за живота на гражданите и техните имоти в района на свлачище «Сборно място».
Сред заложените дейности е изграждането на отводнителна система, с която ще бъдат изведени подпочваните води от вилната зона в посока вертикалните шахти, а от там в морето. По официални данни в рисковата зона живеят близо 2000 души, а посетителите на Балчик са около 200 000 годишно. Голяма част от тях преминават по пътя Албена-Балчик и предпазването му от свличане е от голяма важност за икономиката на региона и за живеещите в него.
Общата стойност на проекта за укрепване на свлачището е 577 241 лева, като 85% от тях са безвъзмездно осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите 15% са от държавния бюджет.
Изграждане на канализация и рехабилитация на водопровод и пътна настилка на ул. «Черно море» и рехабилитация на водоснабдителна, канализационна мрежа и пътна настилка на ул. «Дунав» в Кранево предвижда другият проект. Той е на стойност 2 556 692 лева и ще се финансира от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Целта на проекта е да се осигури нормално водоподаване на живеещите в района на тези улици и подобряване качеството на ВиК-услугите.