/ iStock

Правителството на Великобритания ще си сътрудничи с технологични гиганти като Google, Microsoft и Amazon, за да обучи 7,5 милиона работници в областта на изкуствения интелект. Това заяви британският премиер Киър Стармър, предаде АФП.

Стармър ще обяви и финансиране в размер на 187 милиона лири за развитие на технологичните умения на един милион ученици от средните училища.

Секторът на изкуствения интелект в Обединеното кралство се оценява на 72 милиарда паунда и се очаква да надхвърли 800 милиарда лири до 2035 г. Той расте 30 пъти по-бързо от останалата част на икономиката и дава работа на над 64 000 души според данни на правителството.

Технологичните гиганти са се ангажирали да предоставят на бизнеса безплатни обучителни материали през следващите 5 години.

Учебната програма ще се фокусира върху това да научи работниците да използват чатботове и големи езикови модели за повишаване на производителността.

Президентът на Google за EMEA Деби Вайнщайн нарече проекта „решаваща инициатива“, която е от съществено значение за развитието на уменията в областта на изкуствения интелект, за отключването на растежа, задвижван от изкуствения интелект, „и за укрепването на позицията на Обединеното кралство като лидер в областта на изкуствения интелект“.

БГНЕС