Русия с категорична победа над Испания в турнира по баскетбол за жени
Русия с категорична победа над Испания в турнира по баскетбол за жени / netinfo

Русия победи Испания с категоричното 84:65 (10:21, 22:19, 24:15, 28:10) в последния четвъртфинал на Олимпийския турнир по баскетбол при жените, с което рускините се класираха на полуфинал срещу отбора на САЩ.

Американките се наложиха очаквано по-рано днес над Република Корея със 104:60 (25:21, 26:9, 26:9, 27:21). Другият полуфинал ще противопостави домакините от Китай, победили със 77:62 (19:13, 19:12, 18:18, 21:19) Беларус, срещу световните шампионки от Австралия, които надвиха Чехия със 79:46 (23:10, 15:7, 23:10, 18:19).

Татяна Счеголева отбеляза 19 точки за обора на Русия, който записа впечатляващ обрат и спечели убедително, благодарение на силната игра в заключителната четвърта част на мача. Испанките, за които със 16 точки се отчете капитанката Амая Валдеморо, поведоха с 11 точки разлика още в първата четвъртина, но рускините изравниха до полувремето чрез Счеголева и натурализираната американка Лин Хамън, която наниза 17 точки.

В последната четвъртина рускините показаха много силна игра и записаха 18 точки разлика, които бяха достатъчни за победата с 84:65. Това се случи въпреки силната игра на испанската звезда Ана Монтанана, която отбеляза 13 точки. По-рано през деня Мяо Лицзе записа страхотното постижение от 28 точки, с което помогна за победата на Китай със 77:62 над Беларус. За успеха на китайките, който ги класира на полуфинал срещу Австралия, помогнаха и 15-те точки на Чън Сяоли.

Домакините на Олимпиадата ще се борят за първи медал от 16 години насам, както и за да развалят американската хегемония, която продължава именно от Барселона 1992. САЩ неслучайно доминира на олимпийските турнири от Олимпийските игри в каталунската столица. С много класа, характер и без пестене на сили американките разбиха със 104:60 Република Корея и продължиха на полуфинала.

Силвия Фаулс наниза 26 точки за петкратните олимпийски и седемкратни световни шампионки, 12 добави Диана Таураси, а с 10 се отчете капитанката Лиса Лесли. Американките се борят за четвърто поредно злато от Олимпийски игри, но може да срещнат сериозни проблеми на финала, за който спечелилите максмимални 5 победи от групите Австралия вече се подготвят.

Австралийките също бяха категорични след победата със 79:46 срещу Чехия в последния четвъртфинал от турнира в Пекин и се класираха за четвърти пореден път на полуфинал на Олимпийски игри. Може би най-добрата баскетболистка в света Лаурен Джаксън отбеляза 17 точки за световните шампионки, докато Белинда Снел добави 15.

Полуфиналите се играят на 21-ви август, четвъртък, от 15 и от 17:15 часа. Ранният мач противопоставя САЩ срещу Русия, а късният Китай срещу Австралия.