Държавата финансира подготовката на Станка в Азербайджан
Държавата финансира подготовката на Станка в Азербайджан / Sofia Photo Agency

Държавата в лицето на Министерството на младежта и спорта е готово да поеме подготовката на Станка Златева в Азербайджан.

„Категорично – да!“, отговори министър Мариана Георгиева на пресконференция днес. „Очакваме от БФ Борба само да кажат колко пари са нужни. Средствата ще бъдат извън бюджета на централата, като нарочна грижа обезпечаване на нуждите от листа топ състезатели“, каза още тя.

Министър Георгиева поясни, че вчера е имала поредни срещу с 20-те федерации фаворити за финансиране. В началото на следващата седмица ще бъдат подписани договорите за бюджетите, а в края на следващата седмица и официализирани. Част от федерациите са с ръст от 50 % увеличение на бюджета, като пример, министър Георгиева даде федерацията по художествена гимнастика, която за последно е получила 900 хил. лева, а сега средствата отиват към 1,5 -1,6 млн. лева. Възможно е в началото на следващата седмица, при подписване на договорите, да има прецизиране на сумите за отделните федерации с +/- между 5 - 10 хил. лева. Забавя се единствено подписването на договор с БФЛА, която има задължения около 100 хил. лева от минали години. Министър Георгиева, включително и днес има среща с Добри Карамаринов по този повод.

Всички зимни федерации са получили още на 15 декември абсолютно всички планирани по олимпийска подготовка за Сочи финанси. До април предстои обсъждане на бюджета на зимните федерации за вече следващата олимпийска подготовка.