/ iStock/Getty Images

Хората все повече си обръщат внимание и се стремят да се грижат за здравето си, не само когато вече е късно и се налага лекарска грижа, но и като подготовка и поддържане в добра физическа форма. Това се случва най-вече с активни дейности, повече ходене и по-малко в кола и на стол, различен вид спорт, тренировки, масажи и разбира се, здравословно хранене.

Напоследък започна да се говори за един иновативен подпомагащ вид терапия, възстановяване и подобряване качеството на живот. Става въпрос за хипербарната оксигенна терапия с камера (барокамера).

С нея се подпомага оздравителният процес, намалява се възпалението на тъканите, ускорява се метаболизмът, скъсява се времето за заздравяване на рани, подпомага се възстановяването след хирургични интервенции, а също и допълва други видове лечение и предпазва от заболявания. Това разказа специално за Dariknews.bg Ваня Василева, която е персонален треньор повече от 25 години, бивш волейболен състезател, основател и създател на един от първите дамски фитнеси у нас и експерт в областта на здравословното възстановяване, кинезитерапия и рехабилитация на тялото, спорта и грижата за себе си на всяка възраст, с фокус при жените.

iStock/Getty Images

Какво всъщност представлява барокамерата и за какво се ползва

Хипербарната оксигенна терапия с барокамера е неинвазивен метод, базиран на доставката на високи дози кислород под налягане. Това предизвиква силна хипероксия, която пък позволява кислородът да достигне до всички тъкани в тялото, включително тези, които са с нарушена функция. А ползите за организма са много.

Има различни видове барокамера, с различни видове налягане – започват от 1.3, 1.45, като може да достигне до 3, 4 или 6 бара. Има индивидуални барокамери, но и такива, които представляват цели стаи, а вътре могат да влязат 2, 4 или 6 души. Развитието в тази посока е много голямо, допълни Василева.

Хипербарната терапия с налягане 1.45, например, е допълваща терапия, която подпомага възстановяването, намалява болката, възпалението и оттока, намалява риска от инфекции и подобрява качеството на живот.

Когато се повиши количеството на вдишвания кислород в среда с повишено налягане, което се нарича хипербарна среда, се повишава съответно и концентрацията на кислород в кръвта и във всички телесни течности.

iStock/Getty Images

Възрастови или друг тип ограничения за невъзможност за ползване на барокамерата

Има категорични противопоказания - всякакви увреждания на гръдния кош, фрактури, Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), всички възпалителни процеси, които са свързани с ХОББ и съмнения за такива, не могат да влязат в барокамера. Евентуално по препоръка на лекуващ лекар и в зависимост от състоянието на пациента, би могло да се направи изключение“, подчерта дългогодишният треньор и експерт в областта на здравето и спорта Ваня Василева.

По отношение на хора с ракови заболявания и множествена склероза, обаче, има приложение на барокамерата, като част от съпътстваща терапия за лечение.

„Автоимунните заболявания също влизат в този списък на препоръчително използване на барокамерата по отношение на терапията. Неврологични заболявания също. Например аутизъм. А също и възрастни хора, които са след прекарани тежки неврологични заболявания. Едно от тези заболявания, които се работи усилено у нас, е диабетът и диабетното стъпало. Изгаряния също. Възстановяване след операции, възстановяване след разтежение. Помага много и при спортисти за възстановяване не само от травми, но и в тренировъчния процес“, допълни Василева.

iStock/Getty Images

Барокамера и спорт

Задължително като част от възстановителния процес, особено при активно спортуващи хора, е използването на барокамера, тъй като повишаването на кислорода в клетката води до намаляване на окислителните процеси в тялото, което пък респективно означава много по-бързо възстановяване и намаляване на микро възпалителните процеси или на т.нар. мускулна треска след тренировка, посочи експертът.

„Освен това повишаването на нивото на еритроцитите в кръвта и обогатяването на кислорода дава възможност за подобряване на физическите качества на спортистите, като издръжливост, сила и белодробен обем“, допълни Василева.

При спортистите тя се ползва при т.нар. преходни периоди, а при хора, които са просто любители, може да бъде вкарана бавно и постепенно при ежеседмичния им тренировъчен план – веднъж или два пъти седмично. Без да се прекалява.

iStock/Getty Images

Безопасно ли е

Ваня Василева коментира и инцидента в САЩ, където в болница в Мичиган се стигна до пожар и последвала експлозия в барокамера. Това предизвика у хората въпроси дали това е индивидуален случай и инцидент и има ли някакви опасности.

„При всички положения, когато се случи нещо такова, общественото мнение се изостря. Категорично не мога да кажа какво точно се е случило там, защото информацията не е много. Имало е нещо, което е предизвикало този пожар. Хубаво е хората да знаят, че там, където има кислород и то с насищане, има много сериозна причина да смятаме, че трябва да бъдем изключително внимателни. Трябва да има сериозно обезопасяване и всички професионалисти го спазват. Инциденти стават винаги и навсякъде и това не означава, че трябва да притесняваме хората и да се създава излишно напрежение. При строго спазване на протокола на работа не би трябвало да има момент на притеснение по отношение на работата, на която и да е било барокамера. Все пак става въпрос за човешки грешки и случайности“, каза още Василева.

iStock/Getty Images

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня