В интервю за „Труд” министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов призовава всички негови опоненти да последват примера му - да се подложат на пълна данъчна ревизия. „Нека президент да оповести дали синовете му имат апартаменти”, заявява Цветанов по повод предстоящата проверка на тъста и тъщата му. „След 41 години трудов стаж те купуват един апартамент през 1964 г. от 67 кв.м на „Сан Стефано” и през 2006 г. купуват друг апартамент, който е от 62 кв.м, и го даряват на дъщеря им”, аргументира се министърът и подчертава: „Между другото те продават къща, продават и други имоти. Аз нямам притеснения, защото това са едни достойни хора, едни трудови хора. И всеки когато е на края на своята трудова кариера и живее старините си, тогава разходите може да са малко по-големи, отколкото приходите”, смята Цветанов.
Политиците са готови да се подложат на пълна данъчна ревизия, за каквато ги призовава вътрешният министър Цветан Цветанов, съобщава под глава „Труд”. „Президентът няма никакви притеснения”, коментира прессекретарят на Георги Първанов Бойка Башлиева. Държавният глава нямал какво да прибави към вече декларираното. „Няма нищо ново, откакто съм в политиката”, констатира премиерът Бойко Борисов. И добавя: „Нямам от какво да се притеснявам освен това съм сам. Който иска и когато иска, може да ми направи проверка и ревизия. Те го правят и сега.” Председателят на парламента Цецка Цачева също потвърждава: „Да, готова съм.”
За местния вот БСП ще се мъчи да обедини партиите на принципа „Всички срещу ГЕРБ”, показва проверка на „Сега”. В общинските ръководства надделява мнението, че трябва да се формират колкото се може по-широки коалиции, за да на се пилеят избиратели. БСП ще се мъчи да формира съюзи с опозиционните партии около общи кандидатури за кмет, а листите ще са отворени за всички, които споделят идеите на социалистите. От своя страна „Позитано” 20 няма да пречи. „Структурите имат пълна свобода да решат с кого да се коалират и какви кандидати за кметове да издигнат”, твърди членът на изпълнителното бюро Антон Кутев.
420 000 лв. е заделил от бюджета си парламентът за преустройство на зала „Света София” в бившия Партиен дом, където депутатите ще провеждат в бъдеще своите заседания, подчертава „Монитор” на първа страница. Проектът на новата пленарна зала ще стартира още тази година. В момента в бившия Партиен дом се провеждат само парламентарните комисии, а пленарните заседания са в сградата на площад „Народно събрание”.
Правителството, премиерът и партия ГЕРБ трупат негативи към избирателите предимно заради политическите скандали и ръста на цените. Това е основният фактор за срива на доверието в тях. Тази тенденция регистрира последното тримесечно проучване на агенция „Алфа Рисърч”, цитирано от „Сега” на първа страница. 79% от запитаните заявяват, че според тях правителството не се грижи за обикновените хора. Събитията през последните два месеца, които са оценени най-негативно от анкетираните, са ръстът на цените на хранителните стоки (80%) и скандалите с разпространените в публичното пространство записи на разговори на Ваньо Танов с Бойко Борисов (47%) и с депутати и министри (42%).
Под глава „Новинар” цитира статистика на Института „Отворено общество”, според която всеки втори българин е засегнат от кризата, а повечето определят икономическата ситуация в страната като лоша. Кризата влияе най-силно върху трудовия пазар под формата на загуби на доходи и работни места. Най-зле са хората
на средна възраст (до 2/3 от анкетираните), а най-малко засегнати са тези над 60 години.
Всеки четвърти младеж в България е без работа, отбелязва „Сега”. 23% от младите хора са незаети, като от тях 18 на сто са временно безработни, а 5% са трайно обезкуражени. Най-силно изразена е младежката безработица в селата. Там 58% от младите между 18 и 35 години споделят, че нямат работа. В градовете всеки трети млад човек не работи. Най-големи възможности за работа предлага столицата и там отчетените стойности са най-ниски на фона на цялата страна. Това сочат данните от социологическо проучване на „Афис”.
Пред „Стандарт” Константин Пенчев, национален омбудсман, подчертава: „Обикаляме училища в София, а ще започнем да го правим и в страната, за да обясняваме на децата какви са техните права. Когато от малки се възпитават, че имат права, те стават активни граждани. Когато бях дете, никой не ми е обяснявал, че имам права, а само задължението да си уча уроците. Преди седмица бях и в Академията на МВР, където се срещнах с действащи полицаи. Освен че им обясних как трябва да спазват правата на хората, които задържат, ги уверих, че могат да се обръщат към омбудсмана, когато техните права са нарушени. Дори ме сезираха с конкретен сигнал.”
Регламентът на българската „Евровизия” беше нарушен, твърди пред „Сега” композиторът Борис Карадимчев. На финала на конкурса голяма част от изпълнителите се оказаха автори на песните си. „Ние от академията така и не разбрахме как се е стигнало до това, тъй като то не беше заложено в условията. Има и още нещо - необяснимо е защо на финала се появиха песни, които ние не сме одобрявали на предишните кръгове. Допитах се и до други колеги, участвали в пресяването - всички вдигат рамене”, аргументира се Карадимчев.
Страната е пред нова грипна епидемия, алармира „Монитор”. До дни тя ще бъде обявена във Видин, Враца, Добрич и Варна. Това казва за вестникът националният консултант по епидемиология Мира Кожухарова и уточнява, че реално застрашени са почти всички области в страната, независимо че заразата се смяташе вече за отшумяла.
Крайнобедните ще си строят къщи с европари, съобщава пред „24 часа” Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС. Очаква се проектът да стартира до юни. Всяка община, която иска да участва, ще трябва да подбере предварително лица, които живеят в незаконни жилища или при лоши условия. Избраните ще се ангажират сами да строят жилищата си на определен от общината терен. „Така ще им създадем усещането за стопани. Разбира се, трябва да се уточни, че къщите няма да станат собственост на тези, които ще ги строят. Те ще бъдат оборотни общински жилища. Но като награда за положените усилия хората, които са ги строили, ще имат право да ги обитават за фиксиран период от две, три или пет години”, уточнява министърът.
България има запаси от петрол за до 60 дни в случай на криза, заявява в интервю за „Класа” Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, цитиран на първа страница. В някои страни на ЕС обаче количествата нефтени запаси са за повече от 90 дни. Толкова е минималното изискване според директивите на общността. Според Делчев спирането на доставките на нефт от Либия може да бъде компенсирано с внос на петрол от Саудитска Арабия и САЩ, като предложения за това вече са направени и от двете страни. „Аз продължавам да мисля, че ако кризата в Либия продължи и особено ако в арабския свят и Северна Африка не се успокоят, това ще предизвика покачване на цените и задържането им над 100 долара за барел. А това ще е основно на психологическа основа”, прогнозира Делчев.
Поскъпването на петрола ще е краткотрайно, твърди пред „Телеграф” Валентин Кънев, шеф на Балканската и черноморската петролна асоциация. „Аз вярвам, че количествата, които Либия добива, не са много големи. Именно затова вярвам, че цените ще се стабилизират и дори може да паднат. Стига естествено да няма и други причини за поскъпването на нефта”, смята Кънев.
„Дневник” допълва по темата за петрола: Протестите в арабските страни вдигнаха цената на петрола, което се пренесе и в цените на бензина и дизела. Въпреки че България е най-бедната страна в Европейския съюз, цените на горивата съвсем не са най-ниските, показва сравнението с други европейски държави. Например дизелът в България е по-скъп от този в Испания, Словения, Румъния и Люксембург. Разликата идва и от спецификите на ценообразуването в различните страни, като се спазва единствено изискването за минимален акциз, наложен в евросъюза.
Захар, кашкавал и свинско поскъпват, предупреждава „Труд”. Въпреки свитото потребителско търсене повечето от основните храни продължиха да поскъпват през изминалата седмица. Ориз, леща, свинско месо, кашкавал, скумрия, краставици, портокали и чесън - това са част от продуктите, чиито цени са се повишили от 2 до 8 ст. за килограм по борсите.
Искат 5% по-скъп ток в Югоизточна България, алармира на икономическата си страница „Труд”. Енергото на австрийската фирма ЕВН предлага цената на тока за бита и малките фирми да се увеличи от 1 юли. Очаква се днес дружествата ЧЕЗ и Е.ОН да оповестят заявките за нови цени на тока и в останалата част от страната. През юни т. г. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще вземе окончателно решение за тях.
Около 520 млн. лева са очакваните приходи в Столична община от местни данъци и такси за 2011 г., отбелязва „Класа”, позовавайки се на зам.-кметът по финанси в София Минко Герджиков. Кампанията стартира на 1 март, като столичани могат да плащат данъците и таксите си в 22-те данъчни служби към районните администрации, в пощите, както и в клоновете на някои банки. Данъците могат да бъдат платени и чрез интернет - през системите easy-pay и e-pay.
Общо 23-ма души са арестувани след футболната среща между отборите на Левски и ЦСКА в събота вечер. По време на инцидентите са пострадали 32-ма полицаи. Вечното дерби да се играе по светло! Това е препоръката и на полицията, и на Столична община като превенция за избягване на вандалщини, пише по темата „Труд” и допълва с коментар на Валери Йорданов, шеф на Столичната дирекция на вътрешните работи: „На 25 януари отправихме препоръка към домакините на Левски, БФС и телевизията, излъчваща дербито, то да се играе в светлата част на деня и на националния стадион.” Но часът не бил изтеглен, за да не се намалят приходите от телевизионни права. „С влизането на стадиона личеше режисирано поведение на част от публиката на ЦСКА”, твърди Йорданов.
Градският транспорт е кофите за боклук отнесоха най-силно гнева на феновете след Левски - ЦСКА, продължава по темата „Труд”. Три автобуса по линията 120, 213 и 404 са с изкъртени седалки, потрошено осветление и счупени стъкла.
След 3:1 във вечното дерби ЦСКА ще пробва да бие Левски и в съда, допълва по темата „24 часа”. Адвокатите на фен клуба на „червените” Георги Гайдаров и Гроздан Грозев съобщават за изданието, че завеждат иск срещу ръководството на „сините”. Ще им търсят отговорност, че са натъпкали над 3500 фенове в тясна кошара, побираща не повече от 3000 души. Според тях това е предизвикало ексцесиите и прецедента цялата агитка на ЦСКА за бъде изтласкана със сила от полицията извън стадиона на полувремето на мача.
Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност, губи 1/3 от делата за конфискация, които завежда в съда. Това показва справка, поискана от „Сега” от комисията. От 2006 г., когато започнаха работа, до края на 2010 г. хората на Стоян Кушлев са спечелили 16 дела и са загубили 8. Общата цена на исковете по спечелените дела е 7.8 млн. лв., а на тези по изгубените - 4.14 млн. лв., пише изданието. (БTA)
Преглед на печата с Драгомир Симеонов в "Дарик кафе" - 28.02.2011
38989
Преглед на печата с Драгомир Симеонов в "Дарик кафе" - 28.02.2011
8 минути
Престрелка в търговски център в американския щат Луизиана, има загинал и ранени
Престрелка между две групи в зоната за хранене в търговски център в щата Луизиана завърши ...
15 минути
Войник, зaложил, че Мадуро ще бъде заловен, спечели 400 000 долара
Американски войник е обвинен в използване на вътрешна информация, за да спечели 400 ...
18 минути
Столичната община класира изпълнител за дългосрочно почистване в още три района на София
Столичната община (СО) продължава процедурата за избор на изпълнител за сметосъбиране ...
22 минути
Руски дронове удариха търговски кораб край Одеса
Руски дронове са поразили търговски кораб, предизвиквайки пожар и повреда в навигацията. ...
26 минути
Задържаха мъж за насилие към майка му в Стара Загора
38-годишен мъж агресира срещу 66-годишната си майка в Стара Загора, съобщиха от полицията.
Мъж ...
Какво се подарява на baby shower: Топ идеи за бъдещата мама
Ако вашите близки са организирали незабравимо бебешко парти (baby shower), вероятно се чудите как да ...
29 минути
Белгия налага безсрочна забрана за достъп до Шенген на заподозрени в тероризъм
Белгийският парламент одобри законови промени за налагане на безсрочна забрана за ...
38 минути
Иран не бърза да преговаря със САЩ: Каква е тактиката
По всичко личи, че Иран не бърза да преговаря със САЩ за мир. От Техеран дори демонстрират ...
50 минути
„Да, България“ настоява да се подпише коалиционно споразумение с ДСБ и ПП
„Да, България“ настоява да се подпише коалиционно споразумение с ДСБ и ПП за начина ...
56 минути
Мъж падна от автокран в Кранево
Мъж е пострадал при трудова злополука в Кранево, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента ...
58 минути
Нов голям мигрантски наплив към Крит
Над 300 нелегални мигранти бяха открити в района на остров Крит за последните три дни, ...
1 час
Тръмп заплаши Великобритания с високи мита заради данъка върху цифровите услуги
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди, че Вашингтон може да наложи високи мита ...
1 час
Евростат: Всеки втори българин до 29 години не работи
Всеки втори млад българин до 29 години не работи. Това показват данните на Евростат ...
1 час
Макрон ще се оттегли от политиката след края на президентския му мандат
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че повече няма да се занимава с политика, ...
2 часа
Карта на мандатите – кой колко депутати има по избирателни райони
Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви разпределението на мандатите между партиите ...
2 часа
Тръмп: Присъствието на Путин на Г-20 в САЩ би било много полезно
Присъствието на руския президент Владимир Путин на предстоящата през декември среща ...
2 часа
ЦИК: Финални решения за част от депутатите преди обявяването на НС
Днес изтича срокът кандидатите за народни представители, избрани в два многомандатни ...
2 часа
Примирието между Израел и Ливан е удължено с три седмици
Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи в четвъртък (американско време), че Израел и ...
3 часа
Земетресение с магнитуд 5,8 край гръцкия остров Крит
Земетресение с магнитуд 5,8 е регистрирано в района на гръцкия остров Крит, съобщи Евросредиземноморският ...
4 часа
Ветровит петък с температури до 21°
В петък ще е ветровито с умерен, в Дунавската равнина и Източна България – временно ...
5 часа
Като приказка: Единственият парк в България, проектиран за световна сцена (СНИМКИ)
Мемориален парк „Пеньо Пенев” е създаден като парк, посветен на бригадирското движение ...
11 часа
Цените на петрола скочиха с повече от 5%
Цените на петрола скочиха с повече от 5% днес, признак за безпокойство на пазарите заради ...
11 часа
Тръмп: Споразумение с Иран ще бъде сключено само ако то е изгодно за САЩ
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че споразумение с Иран ще бъде сключено ...
11 часа
Министър Адемов призова кметове да ускорят строителството на социална инфраструктура
„Очаквам личен ангажимент от всеки кмет и пълна мобилизация на административния капацитет ...
12 часа
Андрей Гюров пристигна за срещата на лидерите на ЕС в Кипър (СНИМКИ)
Започна участието на премиера Андрей Гюров в неформалната среща на държавните и правителствени ...
12 часа
Тръмп: Напрежението със Стармър няма да помрачи посещението на крал Чарлз в САЩ
Американският президент Доналд Тръмп заяви днес, че напрежението в отношенията му ...
13 часа
Иран задейства противовъздушната си отбрана
Иранската новинарска агенция Фарс съобщи, че системите за противовъздушната отбрана ...
13 часа
Откриха двигател на ракета на плаж в „Слънчев бряг“ и дрон край Несебър
Специализиран екип от Военноморска база – Бургас изпълни на 22 април задача по обозначаване ...
15 часа
Ще има ли място за Манол Пейков в парламента: Кандидатът за депутат с коментар
След като стана ясно, че депутатското място на Манол Пейков е под въпрос в парламента, ...
15 часа
Социолог: „Прогресивна България“ трудно ще предложи друг премиер освен Румен Радев
"В голяма степен хората гласуваха за разрешаване на политическата криза. В рамките ...
16 часа
Съдът на ЕС с важно решение за борсите на българи с трудов стаж в чужбина
Съдът на Европейския съюз (ЕС) постанови на 23 април 2026 г. решение по дело C-116/25 по преюдициално ...
16 часа
Мерц поздрави Радев за победата на изборите
Федералният канцлер на ФРГ Фридрих Мерц поздрави днес в телефонен разговор Румен Радев ...
17 часа
Домашен арест за обвиняем за купуване на гласове в Кюстендил
Районният в съд Кюстендил взе мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение ...
17 часа
Задържаха шофьора, причинил катастрофата с две жертви край „Малко Търново“
Задържан е шофьорът на автобуса с украинска регистрация, който катастрофира близо ...
17 часа
Украинка опита да продаде 6-годишния си син за 25 000 долара
38-годишна жена е била задържана при опит да продаде 6-годишния син срещу 25 000 щатски ...
17 часа
Уволнената шефка на „Медицински надзор“ оглави Столичната здравна каса
Иванка Динева застана начело на Столичната здравно-осигурителна каса. Това става след решение на ...
17 часа
Йотова: Българските читалища имат своето бъдеще и в 21 век
Българските читалища, които устояват на трудностите вече 170 години благодарение на ...
17 часа
Кузман Илиев: В държавата вече имаме нов шериф – Румен Радев
Оставкавката на Борислав Сарафов стана неизбежна, затова бе подадена вчера - оглед ...
17 часа
Васил Терзиев в АУБ: Няма спасител, всеки е отговорен за обществото, което изграждаме
„Няма спасител – всеки от нас е отговорен за обществото, което изграждаме“ – това ...
17 часа
КЗК започва проверка след сигнал, че болници плащат различни цени за едни и същи лекарства
Комисията за защита на конкуренцията проучва дали нормативната уредба за доставка ...
17 часа
Община Кирково ще се побратимява с турската община Мармара Ереглиси
Община Кирково да сключи споразумение за побратимяване и сътрудничество с Община ...