Не съм особено добър в социалните мрежи. Уж го раздавам интернет пионер, един от първите с dial-up достъп преди мнооого години, технологично начетен и т.н., но логиката на социалните мрежи ми убягва. Гледам хората около мен - по мониторите грее логото на Facebook, на Twitter. Гледам моя монитор - нито вопъл от тях, да не би пък да бъркам нещо?
Дори и да отворя Facebook, не си представям, че променям статуса си на всеки час или се логвам в Twitter, за да съобщя нещо важно на света. Ама всички останали си го представят, какво става с мен? Наблюдавам с нескрито удивление как тече дискусия, пишат се мнения, завихря се спор, бум-бам! и някой го отнася, друг се усмихва, нова снимка от плажа, постване на клипче, сериозна работа, брей. Така и с форумите.
Забелязвам, че все повече хора, когато видят интересна статия в интернет, отварят я в нов прозорец и вместо задълбочено да прочетат какво по дяволите, пише в нея, бързо кликват върху надписа „коментари”, за да видят живототрептящите мнения на публиката. Това е занимание безсмислено, да не кажа тъпо. Но това, че конвулсивно отхвърлям всяко предложение да напиша коментар под дадена статия, не значи, че съм прав.
Не ме разбирайте погрешно - някои от анонимните мнения понякога са любопитни, забавни, но нищо повече. Странно е друго - каквото и да е мнението, дори да ме докосва дълбоко или гали по любима струна - нито веднъж не ме е провокирало да се включа и аз във форумната дискусия. Винаги си казвам - не е ли по-добре да хапнеш една салата от свежи домати навън, докато побъбриш с колеги по темата, отколкото да влизаш във форумното замеряне с развалени домати? Обаче, ако въпросното мнение е с ясно изразен подател, виж, тогава нещата се променят. Навярно ще го подкрепя или опровергая, но поне ще знам с кого си имам работа.
Впрочем, поради очевидната сила на мнения и коментари в големите медии, добре управляваните PR-машини вече би трябвало да предлагат нова услуга - наливане на „автентични” коментари по определена тема с определена теза. Звучи разумно. Срещу 100 лева получаваш 100 мнения на мними коментатори в твоя защита. Прекрасно.
Към този момент самоличността на форумните лъвове се иска на пренебрежимо малко места и те влизат с каквито си искат прякори. Един е „селяндуркин”, втори – „провокатор”, трети – „бижу”, четвърти – „шерше льо ченге” и т.н. Застанал зад шарената си скрита самоличност, юзърът може да пее дитирамби за възхвала, но и може да стоварва тежкия си словесен юмрук, когато не е съгласен. Така по-често ще прочетете, че сте „тепегьоз”, „смотльо” и „комплексар” (последното много върви), вместо „умник” и „пич”.
Обаче, както казват възрастните тореадори, да говориш за корида и да бъдеш на арената не е едно и също. Какво би се случило, ако - ей така - от някой понеделник се въведе задължителна регистрация преди възможност за коментар? Сайтовете ще бъдат обвинени, че събират лични данни и после ще засипват юзърите с непоискани търговски съобщения. Това е смешно. Че самият Facebook във всеки миг събира всичко за вас.
Да фантазираме още малко. Би било чудесно коментарите в сайта да излизат с актуалната ви фотография от Facebook, име и фамилия, не мислите ли? И когато подметнеш на някои „eй, тъпчо, много си прост”, любезното обръщение ще тежи на мястото си. Защо сайтовете толерират многото коментари (като брой), вместо малкото, проверени, смислени мнения на хора, които наистина са прочели статията? Генерирало трафик, казват. Създавало дискусия, контрират други. Мерси за такава дискусия.
Наскоро четох отличен коментар на американски журналист, очевидно нападан непрекъснато с обидни думички, които се появяват под негови статии. Човекът е прав - логването за коментар не може да става просто с въвеждане на някакви цифри (уж за верификация) или имейл в Google, Yahoo, АБВ и подобните. Няма нищо по-лесно от това да си създадеш фалшив мейл. Възможността да се коментира трябва да става само с твоя Facebook - профил. Така хем снимчицата ще ти се появи, хем пълното име. Когато се появяваме по телевизия, радио, преса, се изискват истинските ни имена, дават ни физиономиите, а пък в Интернет се гмуркаме в блатото на анонимността. Разбира се, ако Кадафи е отсреща и трябва да събирам дружина за революция, може би имам необходимост от анонимност, но тоя фрийдъм ъф спийч, който перверзно нахлува в онлайн-пространството е демоде, недопустим и откровено глупав.
Удоволствието да нарушиш покоя на който и да е автор, за да му кажеш, че е идиот, би трябвало да има някаква цена. Ако целият свят е враждебен и те засипва с тежките камъни на съдбата, изпъчи се гордо, кажи трите си имена и развей байрака на справедливостта. Моделът на сайта www.mercurynews.com е перфектен. За да коментирате определена статия, трябва да имате Facebook регистрация. След като постнете коментара си до него излиза вашата снимка (от профила ви във Facebook), както и името.
Намалява ли това броя на коментарите? Не. Помага ли за създаването на цивилизована дискусия, в която се включват дори хора, които никога досега не са поствали мнение? Да. Кой ли български сайт ще се осмели да въведе нещо подобно?
2 часа
Изслушаха правосъдния министър Николай Найденов в комисията LIBE в ЕП
Правосъдният министър Николай Найденов беше изслушан от мониторингова група за демокрация, ...
2 часа
Демерджиев с поредица от срещи в САЩ преди форума с Марко Рубио (СНИМКИ)
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев проведе поредица от двустранни срещи, ...
3 часа
Украйна има временен военен министър, Зеленски назначи Евген Хмара
Украинският президент Володимир Зеленски възложи на временно изпълняващия длъжността ...
4 часа
Съпругата на испанския премиер на съд по обвинения в присвояване на средства
Съпругата на испанския премиер Педро Санчес - Бегоня Гомес, ще се изправи пред съд по ...
6 часа
Бюджетната комисия прие на второ четене бюджета на ДОО за 2026 г.
Законопроектът за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2026 година ...
6 часа
Пуснаха от ареста областния координатор на ДПС и директора на ВиК – Бургас
Освободиха от ареста областния координатор на ДПС в Бургас Христо Широков, както и ...
6 часа
Иван Демерджиев обсъди със САЩ борбата с престъпността и модернизацията на МВР
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев проведе поредица от двустранни срещи ...
6 часа
Златина Димитрова поема временно управлението на ВиК – Бургас
"Български ВиК холдинг" взе решение за промени в ръководството на "Водоснабдяване и ...
7 часа
Радев се срещна с ръководството на Американско-централноевропейската бизнес асоциация
Създаването на по-добри условия за бизнес и инвестиции в България е сред водещите приоритети ...
7 часа
Няма да режат заплати и щатове на пенсионери в МВР
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред не подкрепи предложението ...
7 часа
Здравната комисия отхвърли законопроекта за минимални заплати в държавните и общинските болници
Парламентарната комисия по здравеопазването не прие на първо гласуване Законопроекта ...
8 часа
ДПС подаде сигнал до OFAC срещу Иван Демерджиев
Депутатите от ДПС Станислав Анастасов и Калин Стоянов съобщиха, че са подали официален ...
8 часа
Под въпрос ли е търгът за Националната детска болница: Здравният министър поиска обяснения
Има притеснителни моменти във връзка със стартирането на тръжната процедура на „Здравна ...
8 часа
Зеленски удостои Стармър с орден „Свобода“ при прощалното му посещение в Киев
Украйна удостои британския премиер Кир Стармър с орден „Свобода“ по време на последното ...
8 часа
Столичната община отчуждава 21 имота за транспортен достъп до националната детска болница
Столичната община е започнала отчуждителни процедури за 21 поземлени имота и една сграда, ...
8 часа
Кремъл: За момента няма изгледи за възобновяване на мирните преговори с Украйна
Кремъл заяви днес, че за момента няма изгледи за възобновяване на мирните преговори ...
8 часа
Ивкова: Финансов анализ е необходим преди промени за възнагражденията в болниците
Очаквам становище на оперативния съвет за изпълнение на Националния план за борба ...
8 часа
Силно земетресение разтърси Нова Зеландия, издадоха предупреждение за цунами
Силно земетресение с магнитуд 5,9 бе регистрирано днес близо до град Те Анау на Южния ...
9 часа
Оставиха в ареста шофьора с 3,59 промила, предизвикал катастрофата там, където загина Филип в София
Софийският градски съд остави в ареста Камен Добрев – шофьора, обвинен, че е причинил ...
9 часа
Кипърски съд започна дело за смъртта на двете българчета
Кипър днес започна съдебното производство за смъртта на двете българчета на 8 и 10 години. ...
9 часа
Вандали съсипват новите спортни игрища в Хасково още преди откриването им (СНИМКИ)
Новите спортни игрища на ул. „Панорама“ в Хасково все още не могат да бъдат предадени ...
9 часа
България и Сърбия разбиха мрежа за незаконна контрабанда на мигранти, има задържани, сред тях и полицаи
Петима са арестувани за каналджийство през българо-сръбската зелена граница, сред ...
9 часа
След успехите с дроновете: Отстраняването на Михайло Федоров предизвика буря в Украйна
Президентът на Украйна Володимир Зеленски се сблъсква с обществено недоволство и ...
9 часа
На първо четене: Търговците да предоставят право на отказ от договор за финансови услуги от разстояние
Парламентът прие на първо четене законопроект за изменение на Закона за защита на ...
9 часа
Шокираща проверка на „Тракия“: всеки втори камион е с опасни гуми (СНИМКИ/ВИДЕО)
Всеки втори тежкотоварен камион над 12 тона, спрян при специализирана акция на автомагистрала ...
9 часа
Транссексуален неонацист ще излежава присъдата си в мъжки затвор в Германия
Неонацист, който трябваше да излежава присъда в женски затвор, но бе заподозрян в нарушаване ...
10 часа
България обсъжда директен полет София–Абу Даби
Министърът на туризма Илин Димитров и посланикът на Обединените арабски емирства ...
10 часа
Предложение: 2027-а да бъде обявена за Година на Васил Левски
До президентската институция през юни и юли тази година достигнаха няколко предложения ...
10 часа
Европол разби мрежа за трафик на мигранти по Балканския маршрут
Разследване, координирано от Европол, доведе до разбиването на престъпна мрежа за ...
10 часа
След тежка катастрофа с кола и мотор: хеликоптер транспортира 16-годишен до „Пирогов“
Младеж на 16 години, за чийто живот има опасност, беше транспортиран с медицински хеликоптер ...
11 часа
България изпрати 97 военнослужещи на шестмесечна мисия на НАТО в Косово
С тържествена церемония в Стара Загора бяха изпратени 97 военнослужещи, които ще участват ...
11 часа
Атака срещу Одеса: Градът е под обстрел от Черно море
В Одеса отекнаха силни взривове, градът е атакуван от акваторията на Черно море, съобщават ...
11 часа
Сергий Корецки е новият премиер на Украйна (ВИДЕО)
Върховната рада на Украйна одобри предложението на президента Володимир Зеленски ...
11 часа
Министър Шишков смени ръководството на „Автомагистрали“ ЕАД
Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков ...
11 часа
МВнР отрича ангажимент към „Коалицията на желаещите“, какво пише в декларацията, подписана от Петрова
Министърът на външните работи Велислава Петрова не е подписвала декларация, с която ...
11 часа
Леко задръстване в района на Бяла, движението е в една лента
В района на Бяла се полага нова пътна маркировка на пешеходните пътеки, което временно ...
12 часа
Европейската прокуратура повдигна обвинения на четирима гръцки депутати заради евросубсидии
Европейската прокуратура съобщи , че четирима настоящи гръцки депутати са сред 22 души, ...
12 часа
Две деца са с опасност за живота след катастрофа между кола и нерегистриран мотор в Огняново
Две момчета са с опасност за живота след тежка катастрофа между лек автомобил и нерегистриран ...
12 часа
Омбудсманът настоява „Топлофикация София“ да отчете дните без топла вода в сметките
Необходимо е да информирате засегнатите от временното планово спиране на топлата ...
12 часа
Жена е с няколко счупвания, след като беше блъсната на пешеходна пътека в Шумен
69-годишна жена е пострадала при пътнотранспортно произшествие на пешеходна пътека ...