Димитър Стоянов: Идеите ни се възприемат и могат да бъдат приложени реално
Димитър Стоянов: Идеите ни се възприемат и могат да бъдат приложени реално / Sofia Photo Agency, архив
Димитър Стоянов в "Седмицата" по Дарик радио
54682
Димитър Стоянов в "Седмицата" по Дарик радио
  • Димитър Стоянов в "Седмицата" по Дарик радио

Интервю с лидера на новата Националдемократическа партия Димитър Стоянов в „Седмицата” на  Дарик:

Вестник „Класа”: и българските националисти не прочетоха надписа на парламента. Този за съединението, което прави силата. Много ставате. Само преди месец и нещо беше учредена коалицията ГОРД и партия „КПД на успеха” на Слави Бинев. Преди това възникна Национален фронт за спасение на България - партията на телевизия СКАТ, както я наричат. Пръв повлече крак Антон Сираков още в началото на парламента с проекта си „Нова сила”. По-преди, предното Народното събрание Павел Чернев направи „Свобода”, Петър Берон направи „Защита”. Тази седмица чета, че Николай Цонев, бившият министър на отбраната, щял да прави нова алтернатива „Патриотичен либерализъм”. И от толкова… като оставим…

Това вече са някакви изгъзици, нали… Съжалявам за думата, но си е точно това, нали.

И оставяме и „Атака” на Волен Сидеров… Ставате твърде много. Самият Сидеров преди време говореше тук, че трябва да тръгнете на обединение, след като се разпаднахте.

Да бяхме направили така, че да не се разпаднем. Всичко беше в неговите ръце. Така, това, което се получи, беше, защото ситуацията, в която попаднахме, аз дадох нормалните предложения какво се прави в тази ситуация, ако помните, зимата миналата година. Да се отиде на един вътрешнопартиен избор, той да реши въпроса. Тогава нямаше да има никакво основание за мен да се държа… да правя някаква нова партия, защото тогава… какво, тогава имаше една демократична процедура, която е спазена. За мен нямаше да има основание тогава и смисъл да тръгвам да правя някакво разцепление, но аз искам в тази връзка да кажа…

Вие мислехте, че партията на Волен Сидеров нямаше да гласува за него.

Това няма значение, тъй като… Всъщност няма как да ви отговоря на този въпрос, защото така или иначе не се стигна до такова гласуване. Но смятам, че това, за което вие говорите в момента, това разрояване, е само един временен момент и този временен момент ще свърши със следващите избори, когато, както се казваше в един стар филм, ще трябва да остане само един, и ще остане само един от всички тези партии.

Може да не остане никой обаче и това се е случвало…

Не, не мисля, не мисля. Ще остане поне една патриотична партия.

Един ще влезе… под оставане се разбира да влезе в парламента.

Да, да влезе в парламента, да.

А знаете колко години не влизаха изобщо такива национални…

Смятам, че това ще бъде Националдемократичната партия.

Защо?

Тези години преди, когато не са влизали там, това е друго време. Сега хората вече са подготвени, има това мислене. Знаете, самите социолози казват, че има даже необходимост. Тези, които отричаха „Атака” едно време и твърдяха, че е вредно за българската политика, сега твърдят, че има необходимост от патриотична формация. И смятаме, че… аз лично смятам, че като човек, който вече седем години наблюдава процесите в Европейския парламент, мога да предложа действително една патриотична партия, която има и тази, общо взето… да надгражда върху този европейски опит, върху това, което аз съм виждал, което правят другите европейски патриотични партии. Ето, виждате сега, Националният фронт, който в ситуацията на една…

Във Франция говорите.

Да, във Франция… който при условията на една 100-процентова мажоритарна система, която е много трудна, много по-трудно да се пробие, зае две депутатски места за първи път от няколко десетилетия. Така че…

Т.е. вие не виждате изобщо вариант, за който, пак казвам, говореше Волен Сидеров, вие да се съберете под формата на някаква коалиция за следващите избори.

Не, аз не отхвърлям възможността да стане някакво обединение на патриотичните партии. Специално за „Атака”, така или иначе моята позиция е достатъчно ясно изразена, няма как… нали, ще бъде много безпринципно аз да отида и да се коалирам с „Атака” със сегашното й ръководство.

Само си спомнете, че Иван Костов направи нова партия, излизайки от СДС, но това не попречи малко по-късно да направят коалиция, т.е. това не са невъзможни неща.

Ами, аз не съм Иван Костов, нали, г-н Вълчев, и напротив, аз съм влязъл в политиката, за да се боря с такива като Иван Костов и затова нямам намерение да повтарям техните безпринципни действия.

Т.е. никакъв мост към бившите ви съпартийци.

Мост само в случай, че има промяна на ръководството и промяна на цялостното поведение, това, което исках аз да се случи с един конгрес миналата зима.

По какво да ви отличат от целия този буквално поменик от национални патриотични формации?

От факта, че имаме възможност, имаме много ясна и избистрена визия за всички въпроси и на практика, когато ние направим едно предложение, то… просто в последните месеци, трите месеца откакто ние стартирахме нашето учредяване, показаха, че нашите идеи се възприемат и могат да бъдат приложени реално.

Дайте конкретно.

Ами, конкретен пример искате. Най-пресният конкретен пример е със Спаска Митрова. Толкова години българската държава никога не излизаше, не заставаше, по някакъв начин, нали, се пазехме, винаги обяснявахме как ние сме за Македония. Да, нали, много лошо, обаче ние на македонците нищо няма им направим. Във вторник сутринта имах среща с министър-председателя г-н Борисов и той следобед беше първият български държавник, който излезе и, както сега се пише по медиите, показа жълт картон на Македония и каза, че България ще има претенции… Ами, то някой трябва да побутне нещата, защото, когато имаш стара традиция и стари…

Може би са писали вестниците, аз не бях разбрал за тази среща или сега я обявявате, че всъщност тя е предшествала…

Ами, тя предшестваше, мисля, че всички го разбраха…

Да, т.е. и вие сте, и вие сте провокирали.

Ние се видяхме сутринта във вторник, веднага след излизането на решението на македонския съд. И за първи път български държавник започва да отстоява някаква нормална позиция, която България трябва да има по отношение на всички държави, които предстои да се присъединят към Европейския съюз, не само Македония. Като друг пример мога да дам, пак едно мое изказване по медиите беше свързано с въвеждането на нови технологии в енергетиката за въвеждането на възобновяеми източници, които да… за обикновените граждани имам предвид. Да се сложат примерно на обикновените жилищни сгради соларни панели с държавна дотация и с европейски средства и това ще намали значително сметките за ток на гражданите и ще скъса тяхната зависимост от ЕРП-тата, т.е., преди да минаваме през много дългата и трудна процедура, която трябва да се случи на преразглеждане на договорите на ЕРП-тата, това ще помогне на гражданите те да бъдат по-независими от тези дружества. И веднага след като дадох тази идея, няколко дена по-късно пак правителството обяви, че открива нова мярка по ОП „Конкурентоспособност”, която е свързана именно с енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тоест нашите идеи са реални, а не само така да излизаме да ги говорим, за да буним народа и, нали, народът да псува и да вика: всички други са маскари, тия са най-хубавите. А нашата идея е да покажем един нов модел, в който политическите партии действително, когато има нещо полезно за цялата страна, могат да работят заедно. Т.е. аз все пак мисля, че съм прочел това, което пише на Народното събрание, и не смятам, че трябва тази визия да се ограничава само до партиите, които, нали, са… изповядват подобна патриотична идеология…

От двата примера, които дадохте, излиза, че ГЕРБ ви слуша и взима добри решения. Добре ли управлява България ГЕРБ?

Ами, със сигурност управлява по-добре, отколкото управляваха предишните правителства, това мога да ви кажа, което не значи, че нямат грешки и нямат неща за отстраняване. Но поне когато си видят някаква грешка, когато видят, че са допуснали някъде някакъв гаф, поне се опитват да въведат някаква процедура, така че това да не се повтаря, което нали знаете, че…

Т.е. бихте направили с тях коалиция, т.е. вие харесвате това, което правеше „Атака” в ранния период - да помага на ГЕРБ?

Има такъв лаф, че не е идиот този, който настъпи мотиката веднъж, а този който повтори. ГЕРБ много усилено се стараят да не повтарят. Сега за коалиция не мисля, че е момента, тъй като има доста неща, с които ние не сме съгласни в политиката на ГЕРБ.

С какво не сте съгласни?

Да кажем, за мен никога не е било разумно приемането на този Пакт за финансова стабилност, който беше предложен, тъй като това би закрепостило данъците на едно ниво много ниско и те никога няма да могат да бъдат евентуално увеличени. Например би закрепостило плоския данък, който ощетява най-бедните в България, това имам предвид. Никога повече няма да може да се мине отново към един необлагаем минимум, да кажем, и разслояване както е в целия свят. Много малко са държавите, които прилагат плосък данък. Това е един от основните примери. Знаем всички, че все пак политиката и на здравеопазването не беше окей, поне, така, гледам има нова воля в новият министър, като че ли се правят нови действия, но не остава много време. В здравеопазването смятаме, че на първо място трябва да се приеме една нулева ставка за най-важните лекарства за тежки заболявания и за пенсионери на ДДС. Те да бъдат освободени от ДДС незабавно. Има други продукти, например самолетните билети са освободени от ДДС. Защо самолетните компании я получават тази дотация, държавна на практика, а пенсионерите не получават? Тука тоест не може да се излезе с тезата, както е правил министър Дянков, че не може да има диференцирана ставка, защото това…

Тя и за туризма е различна, за хотелите?

Да, например става много по-трудно, нали, събирането на ДДС, защото от този толкова, от другия друго. Това не е вярно. Значи, всяка държава има диференцирани ставки. България не може да е една от държавите с, общо взето, едно от най-високите ДДС-та и да няма такива преференции за социални стоки и услуги.

В дебата за ските и горите къде сте?

Аз лично не мога да влезна много дълбоко в този дебат, тъй като аз не чух нито една от двете страни да артикулира точно и ясно какво означава едното и какво означава другото…

Е, спорът, както стана ясно, те един час спориха тук…

В смисъл професионално, в смисъл професионално да го обясни, а не политически. Значи, от двете страни чуваме само политическо говорене, никой не каза какъв ще е реалният резултат за българските граждани.

Не, понеже час и нещо спориха, всъщност има един въпрос, който даже стигнаха до извода, че най-накрая може би на референдум трябва да се даде. Дали, като ще се строи ски писта, гората трябва да спре да бъде гора и да стане територия, урбанизирана територия, в която се извършва строителството, или да си остане гора? Вече уловката е, че ако, защото, ако си еколог, първото, което ти минава през главата, е да кажеш - да, хубаво е това да си остава гора, а, но това предлага правителството, или предлагаше ГЕРБ. Но ако тръгнеш да сменяш предназначението на… т.е. не сменяш предназначението на гората, тогава не плащаш едни доста високи такси за самата смяна и освен това се облекчават екологичните процедури - няма да се прави нова оценка за въздействие върху околната среда, тя ще е правена само по повод на изготвяне на плановете, но на много места тия планове вече отдавна са минали…

Обаче, ако се смени статутът, това означава, че тази територия никога повече не може да стане гора, нали? Той…

Да, да и излиза, че ако си голям еколог, ти трябва да си за всъщност това, което се предлагаше досега.

И аз останах с такова впечатление, г-н Вълчев, без да съм еколог или лесотехник, горе- долу такова ми е впечатлението.

Да, обаче така пък еколозите казват, че това ще даде много облекчен начин бързо да се застроят горите, това е тяхното възражение.

Какво значи облекчен начин бързо да се застроят горите? А те предпочитат…

И няма да имат възможност те да обжалват, да пречат, което са го правили много пъти с аргументите…

А те биха предпочели бавно и сигурно, но в България да не остане нито една гора, така ли. Това за мен, така, изглежда алтернативата, да си говорим съвсем честно и откровено, и аз дори в момента се опитвам да вляза в тази проблематика, защото ви казах - бяхме заринати от политическо говорене. Значи, какво предлагат еколозите, уж които са големи еколози - просто в България бавно и постепенно да сменяме статута, докато не остане…

Те са за това, какво предлагат, да е толкова трудно, че да не можеш да смениш, и да си стоят само гори, това си предлагат те. Нали или много, отделно дадоха примери.

Няма такъв вариант да е толкова трудно, че да не може. То или го забраняваш тотално, което ще противоречи на демократичните процеси и на пазарната икономика, която се борихме толкова много да наложим.

Ето тука едно различие обаче, „Атака” изцяло застава зад тях, нали, в този дебат си партнираха точно с екологичните организации.

Аз, пак казвам, че това беше по-скоро като политически ход, а не е реално, ето така, както си говорим в момента с вас, за да стигнем до извода до какво води едното и другото. Просто са твърде много…

Може би най-разумно е наистина да се направи референдум, те всички партии… те никога няма да се разберат.

Твърде тежко… Ами, тогава още повече политическо говорене ще има и накрая не се знае какъв ще бъде резултатът, само ще се поляризира обществото допълнително.

То въпросът е дали ще го приеме.

Но да, разбира се, референдумът винаги е една добра опция, когато има остър конфликт на обществено мнение по едни въпроси.

Добре, вие казвате, че няма да буните повече, т.е…. това май беше терминът, които употребихте, да буните народа. Това означава ли че няма да блокирате, че сте против да се затвори „Орлов мост” или пътя Е-80 за Гърция.

Да, използвах този термин в смисъла на това, че нашите предложения могат да станат реалност. Докато това, което повечето от другите партии го говорят, те нямат нито механизмите, нито капацитета да го изпълнят и да го направят реалност, и затова демагогстват, а демагогията води до бунене на народа нали. Но естествено никой не може да се откаже изначално от свои права, както вие знаете…

Право ли е да затвориш пътищата? И едните, и другите играха по този начин на изразяване на протест.

Право е, правото е да протестираш. Аз също бих заел позицията, че не беше правилно еколозите, които нямаха разрешение за протест, да бъдат толерирани.

Те после и другите затвориха път без разрешение.

Да бъдат толерирани толкова дълго време и въобще никой, които протестира…

Ама, и „Атака” бяхте за такива неща. Без разрешение слагахте едно време палаткови лагери…

Това е вярно, аз винаги съм се противопоставял, и винаги ми е… Не, палатковите лагери…

… бяха с разрешение…

Защото аз лично съм се занимавал с това, но наистина се провеждаха без разрешение протести.

Това на джамията, дето го правихте, не беше ли без разрешение?

С разрешение беше, да.

Да, добре, давам… извинявам се за примерите.

То даже не е разрешение, то нали се пуска просто едно уведомление и ако кметът няма, е окей, той не…

Не възразява всъщност.

… не възразява всъщност, тоест не е нужно активна позиция на общината.

Т.е. вие смятате, че в младостта си бъркахте като правихте така, както го правихте така на „Орлов мост” или…

Не, аз не съм бъркал никога, защото винаги съм настоявал да си се провеждат протестите на „Атака”, когато бях в „Атака”, със съответното разрешение и това един нов… също нещо, което искам да дам като пример, защото политиците са учители на обществото и хората ние гледат ние какво правим. И когато ние правим незаконни неща, те си казват: и ние ще правим тогава, защото, щом този горе сме го избрали, големия, се държи по този начин… Затова това НДП ще провежда протести, когато провежда протести, само по законоустановения ред, със съответните пуснати уведомления преди това. Еколозите трябваше… един ден, да кажем, хубаво спонтанен протест. На втория ден вече се взимат мерки, защото всеки може в 24 часа срок трябва да отиде и просто да напише: аз съм Пешо Петров и утре ще провеждам протест. Благодаря ви, господин кмет, на „Орлов мост”, и да го пусне. Това е достатъчно, българският закон е достатъчно либерален. Те дори това не направиха. Това не може да бъде толерирано, защото е беззаконие и анархия.

С кого ще си партнирате?

Както и другите, ако… действително не съм чул, но ако насрещната страна е правила същото…

Да, доколкото си спомням, миналата неделя излязоха за десетина минути и те затвориха пътя.

Ако са правил същото нещо, също, макар че за десетина минути провинциален път не е същото като на „Орлов мост” в София.

Абе, не е провинциален, пътят за Гърция, нали. В смисъл в неделя доста хора пътуват по него.

Хубаво, хубаво, няма значение. Законът трябва да е еднакъв и за „Орлов мост”, и за пътищата в провинцията.

Имате ли вече международни контакти? То, като напишеш в Google Националдемократическа партия, излиза не вашата, излиза германската…

Една немска партия, да.

Да. И то с лоша слава. Те са правили поклонения на Рудолф Хес, това е този, който във Великобритания дълго време е бил затворен. Накрая се самоуби.

Действително има такава партия в Германия, но тя е без никаква…

Те нея я свързват даже с Хитлеровата, Националсоциалистическа…

Честно да ви кажа, идеята за тази партия беше обявена в разговори с полската партия „Право и справедливост”, която е една от водещите в групата на консерваторите в момента. Имах разговори с техни депутати и те казаха, че те се определят себе си като националдемократи. Тогава на мен този термин много ми допадна и затова избрахме да, нашата партия да се казва именно националдемократическа.

То не е ли имало в българската история такава партия? Има, ако си спомням…

Не знам. Може и да е имало, но действително аз смятам, че това е, името на една партия трябва да изразява тя за какво се бори. Нали, както са примерно социалистическа, социалдемократическа или консервативна.

Сега коя ви е актуалната кауза? Четох ваши коментари май тая седмица по повод предложението на ДПС за кампанията да се води, предизборната, на чужд език, нали. Вие естествено се противопоставяте. Ама те, някак си ДПС имам чувството, че нарочно го подават това, защото това работи и за тях, нали. Това пък стяга техния електорат, който се чувства засегнат от това, че не му се дава възможност на майчиния си език да си казва неща по време на кампания.

За мене проблемът е друг. Кой досега ги е спирал да си водят кампанията на чужд език, че да…

Е, в закона формално…

Формално да, но кой от тях го е спазил този закон? Първо да почнем да спазваме…

Вежди Рашидов участва в началото на предаването. Той се обяви против предизборна агитация на чужд език, макар че и той влезе в противоречие, защото той говореше за това как на езика на изкуствата… че ще прави българско-турски сериал. Така, като… вече като го пренесохме в политиката, той каза, че не е редно според него.

Да. Естествено, че не редно. България има един официален език, но сега стана…

Аз ви питах за каузата. И с това да свършим. Сега, кой е актуалният? Ама, така, не давайте някакви общи неща. Кажете нещо конкретно, с което следващите седмици ще се занимавате.

Ами, две са нещата. Едното, разбира се, събирането на една подписка, петиция до Европейския парламент във връзка със Спаска Митрова и като цяло нарушаване на правата на българите в Македония, лица с българско самосъзнание, и въобще поведението на тази страна, което не отговаря на критериите за членство в ЕС. А второто е също една петиция до Европейския парламент, тъй като на последната сесия в Страсбург се разглеждаше… пак върху бъдещия бюджет на евросъюза и неговите собствени средства, данъкът върху финансовите сделки, както знаете, който трябваше, така, да вземе от причинителите на световната криза, за да… и те да понесат отговорност. И изведнъж се появи някакво предложение на комисията за нов европейски ДДС. Което означава, че вие във вашата касова бележка ще имате 20% БГ ДДС и примерно 2% ЕU ДД - нещо, което аз категорично съм против. Абсурдно е, комисията не знам откъде го измисли. Две години съвсем други неща говорихме и изведнъж идва това предложение. И затова смятам и това вече ще го изнеса и с всичките ни контакти в Европейския парламент, да направим една обща европейска инициатива ми е идеята, която да събере една петиция, че европейските граждани са против това да плащат нов ДДС на Европейския съюз.