Предстои да направим първо определение за екстремна бедност за семействата и децата от уязвими групи. Това заяви пред журналисти заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова във връзка с изпълнението на Европейската гаранция за детето (ЕГД), на която тя е национален координатор.
Темата беше във фокуса на заключителното събитие по мярката „Бъдеще за децата“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“, което се състоя в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца на сдружение „Света Богородица“ в двора на храма ,,Успение Богородично" в Горна Малина.
Екстремната бедност е много под линията на бедността, посочи Ефремова. Тъй като предстои да дефинираме понятието, не бих искала да давам примери, но става въпрос за семейства, които наистина живеят в тежки материални лишения и без достъп до публични услуги, коментира още тя.
По думите на Ефремова целта на ЕГД е поставянето на детето в центъра на всички политики.
Имаме сериозен напредък по отношение броя на отпадналите от училище деца. Имаме спад на индикатора за детска смъртност с пакет от мерки, изброи заместник-министърът. Имаме осигурен достъп до здравни пакети от бременни жени от уязвими групи, имаме висок брой имунизации на децата, посочи още тя. Ефремова отбеляза и възможността за безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст.
По отношение на социалната политика имаме широка мрежа от услуги, които да оказват подкрепа за отглеждане на деца със специфични проблеми или на такива, които живеят в бедност, заяви също заместник-министърът. Тя подчерта, че освен конкретни министерства в този процес водещи трябва да са и общините, които да идентифицират уязвимите семейства.
Предстои да подсилим координационния механизъм на институциите на местно ниво, така че те да си взаимодействат в полза на семействата, отбеляза Ефремова.