Популистки ход на ГЕРБ преди изборите в отчаян опит да спасят ситуацията, който няма да успее, така лидерът на СДС и председател на икономическата комисия в НС Мартин Димитров коментира намерението на управляващите на увеличат минималната работна заплата и пенсиите.
Според Мартин Димитров ситуацията в България отново е тежка и отново е критична. Той каза, че това са констатации на партията на база обиколки в почти цялата страна. „Това ни казват хората: че отново е критично и отново правят сравнения между сегашното положение и ситуацията с Жан Виденов. Затова ние смятаме, че има нужда от хора, които да бъдат сериозен коректив в държавата, от президент, който да върне България към насоката, която даде СДС към Европейския съюз и НАТО, от президент, който като види национализация на пенсионни фондове да каже истината, да посочи правилната посока, а не да допусне сегашната каша, която няма решение. Не знам дали си давате сметка след като Конституционният съд по наше искане отхвърли национализацията на пенсионните фондове, кашата е пълна, защото евентуалното връщане на тези пари към фондовете ще коства изключителен хаос, който ще продължи с месеци, да не кажа години“, каза синият лидер.
Президентът Георги Първанов явно стои зад кандидатурата на Меглена Кунева за поста, категоричен беше Мартин Димитров. Той се аргументира с това, че част от хората, които бяха в ИК на Първанов за втория му мандат, сега застават зад бившия еврокомисар.
Сините призоваха за активно гласуване на отворените избори в неделя, на които се очаква да бъдат избрани претендентите на Синята коалиция за президент и столичен кмет.
Вчера Конституционният съд обяви, че прехвърлянето на средства от индивидуалните партиди на категорийни работници в професионални пенсионни фондове към НОИ противоречи на Конституцията. Текстовете от Кодекса за социално осигуряване бяха атакувани от 52-ма депутати от Синята коалиция и БСП. Според специалисти решението на съдът не се отнася за вече прехвърлените 108 млн. лв. към НОИ, а създава условия да не се допускат подобни действия в бъдеще.