ЕС официално одобри петролно ембарго срещу Иран
ЕС официално одобри петролно ембарго срещу Иран / снимка: БГНЕС

Правителствата от Европейския съюз се споразумяха за незабавно ембарго върху всички нови договори за внос, купуване или транспорт на ирански суров петрол. Този ход ще окаже натиск върху оспорваната ядрена програма на Техеран, като прекъсне главния й източник на външни приходи, отбелязва агенцията, цитирана от БТА.

За да защитят обаче европейската икономика, която се бори срещу дълговата криза, правителствата се съгласиха да въведат на етапи ембаргото и да дадат на страните със съществуващи договори с Иран време до 1 юли 2012 г, за да ги прекратят.

На срещата на външните министри в Брюксел бе постигнато също съгласие да се замразят авоарите на централната банка на Иран и да се забрани търговията със злато и други ценни метали с банката и други държавни институции, казаха европейски служители.

Високопоставен член на иранския парламент каза, че Ислямската република ще затвори входа към Персийския залив, ако нови санкции блокират износа й на петрол. "Ако Западът се откаже от купуване на ирански нефт, ние ще го продаваме на неевропейски страни. Ако ще се сблъскаме с проблеми за реализиране на нефта на световния пазар, несъмнено ще блокираме

Ормузкия проток. И тогава САЩ, които продължават авантюристичната си политика към Иран, дори със съдействието на всичките си съюзници, няма да могат да го разблокират, каза

Мохамад Коусари, заместник-председател на парламентарната комисия по национална безопасност и външна политика", цитиран от ИТАР-ТАСС.

Русия ще се стреми към възобновяване на преговорите на международната общност с Иран, заяви министърът на външните работи Сергей Лавров, помолен да коментира решението на ЕС да наложи ембарго върху иранския петрол.

Западните страни се надяват по-строгите санкции, които доближават ЕС повече до позициите на САЩ, да принудят Иран да намали или да спре ядрената си дейност. Според Европа и САЩ тя има за цел разработване на ядрени оръжия. Иран твърди, че програмата му за обогатяване на уран е само с мирна цел.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън каза, че иска финансовите санкции да убедят Техеран да се върне на масата на преговорите със Запада. "Искам натискът на тези санкции да доведе до преговори", каза тя пред репортери преди срещата на министрите на външните работи в Брюксел.