Жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург подаде бившият секретар на областната управа в Монтана инж. Валери Георгиев срещу областния управител Тодор Върбанов. В молбата до съда срещу българската държава, Георгиев твърди, че у нас са оставени вратички в правните норми и механизми, уреждащи правото на труд на държавния служител, които позволяват недобросъвестно и субективно третиране от страна на работодателя, дискриминация и тормоз на работното място, неправомерни уволнения.
Валери Георгиев е уволнен за „неприемливо изпълнение на работата”, но според него уволнението е за изразено различно политическо мнение. Извън заеманите длъжности в администрацията, двамата са били политически опоненти, се казва още в документа.
Посочва се също, че двамата са били конкуренти при вътрешнопартийни избори за излъчване на кандидат за кмет от НДСВ на община Монтана през 2003 г.