Уволниха касиерка за двойно счетоводство
Уволниха касиерка за двойно счетоводство / netinfo

 

Касиерка на детска градина в Лом бе уволнена дисциплинарно заради фалшификация на документи и подозрения в присвояване на над 66 000 лв. в периода от 2000 до 2008 г., съобщиха от общината. 43-годишната Мая Борисова, касиер-домакин в ЦДГ „Калинка” е заподозряна в подправяне на документи и двойно счетоводство. 

 

Проверката на общината, продължила повече 3 месеца, установила, че Мая Борисова е изготвяла требвателни листове за хранителни продукти с два варианта и с различно съдържание. Единият, който е представян в бюджетното счетоводство на детските градини, отчитал по-малък брой деца от действително посетилите ЦДГ „Калинка” и на тази база са начислявани и предоставяни суми за храна в по-малък размер от действителните. Разликата е в диапазон от 2 до 30 деца дневно, като броят на децата, представен в счетоводство, е по-малък от броя на децата, действително посетили детското заведение. В ежедневните требвателни листове дневното меню за хранене пък е различно от това, което е представяно в счетоводството.

 

Ведомостите за работна заплата, изготвени от касиер-домакина, са съставяни в по няколко екземпляра за един и същи месец, с различно съдържание, при което се установило манипулиране на дължимите суми, като са теглени средства в по-голям размер от действително изплатените, установил още общинският вътрешен одит. Проверяващите открили фрапиращи разлики в документацията – номерата на приходните квитанции, които е получила и отчела касиер-домакинът, не отговаряли на номерата на приходните квитанции, по които е събирала таксите и са записани в таксовата книга на ЦДГ №7, в която няма подпис на изготвил, няма и сбор на колоните със събрани суми. Проверяващите не открили и касова книга, която трябвало да води касиер-домакина.

 

Само за времето от януари до ноември 2008 г. събраните такси са в размер на 14 116 лв., а от касиер-домакина са отчетени едва 4 929 лв. Разликата от събраните и неотчетените суми е 9 186 лв. От 2000 г. до 2008 г., в резултат на фалшифициране на разплащателните ведомости между теглените за разплащане и реално изплатените суми се оказват разлики в размер на общо 66 306 лв., за които се предполага, че са били присвоявани от Мая Борисова.

 

За нарушенията на финансовата и отчетна дейност и резултатите от вътрешния финансов одит, кметът Пенка Пенкова е уведомила със сигнално писмо Агенцията за държавна финансова инспекция с искане  за извършване на проверка по компетентност. Случаят e предаден на икономическа полиция.