Отбелязваме Деня на ромите
Отбелязваме Деня на ромите / netinfo

Кръглата маса, посветена на ромския празник откри днес врачанският областен управител. На нея деца и млади роми разказаха за по-интересните обичаи в честването на  Васильовден (Банго Васили), Гергьовден (Ерделез), Великден (Патраги), Голяма Богородица (Бари Богородица) и в годежа и сватбата на ромите.

От своя страна д-р Антонио Георгиев  поздрави етноса и подчерта изключително важната роля на България в спасяването на хиляди роми от депортиране към лагерите на смъртта от фашистка Германия. Представяне на ромски традиции и обичаи чрез кръгла маса беше първата инициатива на областна администрация за празника. От 17.30 ч. празникът продължава с концерт на български и ромски младежки танцови ансамбли.