Двама мездренски атлети с участие в Европейски първенства
Двама мездренски атлети с участие в Европейски първенства / Мирослав Гетов

Вицеевропейският шампион по крос кънтри за юноши Митко Ценов (СК Атлет - Мездра) ще участва на Европейското първенство за младежи и девойки до 23 год., което ще се проведе от 11 до 14 юли в Тампере, Финландия. Той спечели квота за участие в шампионата след като преди дни пробяга 3000 м стипълчейз под норматива от 9 мин. на 35-ия международен турнир „Нови звезди" в столицата.

Митко, който наскоро ще навърши 20 години, спря хронометъра на 8:45.86 мин. - негово най-добро постижение в тази дисциплина. Втори финишира Йоло Николов с време 8:58.23 мин., а трети - Александър Йотовски с 9:33.99 мин.

Седмица по-късно на Европейското първенство за юноши и девойки старша възраст ще бяга Милица Мирчева. Шампионатът на стария континент е от 18 до 21 юли в Риети, Италия. В средата на май Милица постави нов национален рекорд на 5 000 м за девойки ст. в-ст. Това стана на Държавното индивидуално първенство за мъже и жени (10 000 м), юноши (10 000 м) и девойки ст. възраст (5 000 м) на писта, което се проведе в Русе. 19-годишната лекоатлетка пробяга дистанцията за 16:35.13 мин., подобрявайки досегашното най-добро постижение в тази дисциплина - на Йоана Парушева от 2001 г. - с цели 52.15 сек. Така Мирчева спечели шампионската титла на България и покри норматива за участие на европейското първенство.

Също златен медал, но на 10 000 м при юношите ст. възраст, завоюва нейният съотборник Тихомир Костов с време: 34:29.97 мин. Треньорът на шампионите при юношите и девойките - Йоло Николов, бе най-бърз на 10 000 м при мъжете. Той финишира с ново лично постижение: 30:10.63 мин. Втори и трети се наредиха други двама негови възпитаници - Иван Попов с 31:38.56 мин. и Александър Йотовски с 32:10.37 мин.

На 8 юни Йоло Николов и евентуално Милица Мирчева и Александър Йотовски ще стартират на Европейската купа на 10 000 м на писта, домакин на която е Правец.