Радослав Златанов трети на 100 метра на световното в Лион
Радослав Златанов трети на 100 метра на световното в Лион / Дарик нюз, архив

Пореден голям успех на международното поле постигна лекоатлетът Радослав Златанов. Той спечели бронзов медал на 100 метра при мъже в група Т13 на Световното първенство по лека атлетика за хора с увреждания в Лион, Франция. 25-годишният великотърновец донесе четвърто отличия за България в надпреварата след среброто на Стела Енева (гюле, F58) и бронзовите медали на Дечко Овчаров (диск, F42) и Мустафа Юсеинов (диск, F54/55/56). Радослав Златанов зае трето място в спринта на 100 метра с личен резултат за сезона – 11.15 секунди. Финалът в най- атрактивната дисциплина премина крайно оспорвано и се наложи фотофиниш да определи медалистите. Златанов и Намбала Йоханес от Намибия завършиха с еднакъв резултат – 11,15 секунди, но съдиите дадоха предимство за великотърновеца. По този начин Радослав взе реванш от Йоханес, който бе по- бърз от него в полуфиналната серия. Златанов успя да се пребори за бронза, като подобри времето си от полуфинала с три стотни и бяга с десет стотни по- бързо от финала на 100 метра на параолимпийските игри в Лондон през 2012 г., когато завърши на шесто място с 11.25 сек. За крайно оспорваният характер на дисциплината е показателно, че състезателите заели второ – пето място се събраха в рамките на четири стотни. Световен шампион с рекорд на шампионатите стана ирландецът Джейсън Смит с време 10.61 секунди. Втори се нареди Джонатан Нтуту (Република Южна Африка) с 11.12 секунди. Смит се утвърди като най- бързият атлет в група Т13 на Планетата, след като вече е параолимписки и световен шампион на 100 и 200 метра и държи световните рекорди в двете дисциплини. Радослав Златанов завърши участието си на световното в Лион с бронз на 100 метра, на скок дължина е четвърти, а на 200 м намери място сред осемте най- бързи мъже на дистанцията.