Детски произведения нажежиха страсти в Плевен
Детски произведения нажежиха страсти в Плевен / sxc.hu
Детски произведения нажежиха страсти в Плевен
41361
Детски произведения нажежиха страсти в Плевен
  • Детски произведения нажежиха страсти в Плевен

Картички и фигурки, изработени от малчугани от детските градини в Плевен, предизвикаха бурни страсти. Не от възхищение от сътвореното, а като реакция на една от политическите сили, на местната управа и на една от националните медии.

В началото на тази седмица по един от телевизионните канали бе излъчен репортаж, че деца от плевенските детски градини изработват картички за празника на града, поръчани от общината. Вместо поздрав от децата обаче, картичките носят лично послание от кмета на Плевен, сигнализирали родители. Според тях това е нередно и повтаря ситуацията с партийната агитация на ГЕРБ на ученическо състезание в Пещера. В репортажа е изразено и мнението на учителката Таня Николова, че посланието на кмета може да бъде отправено по друг начин, но не точно така, защото това всъщност е труда и поздрава на децата от всички детски градини. Картичките ще бъдат пуснати с хеликоптер на празника на града, 15 май.

Тази новина стана причина днес пред медиите да изрази мнението си и лидерът на общинската организация на БСП Плевен Любомир Петков. Според него това, което те намират в този новинарски материал, е най-меко казано скандално. По думите му, има и други случаи в които местната власт упражнява лостовете си на влияние - като например подписки, в които работещите в предприятия на издръжка на общината, е трябвало да участват. Или пък инициативи на различни структури и организации, потърсили помощ отново от местната власт, на които им е задаван въпрос къде ще е логото на общината и името на градоначалника върху поканите. В Плевен този модел на управление не поставя властта в услуга на хората, а изправя властта срещу хората, беше категоричен Петков.

Според него най-малкото, което може да направи кметът Зеленогорски в тази ситуация, е да се извини на родителите. "Разликите между случая в Пещера и този в Плевен е, че там са намерени възможности виновните за спекулацията да бъдат наказани, а тук по традиция виновни няма да има", каза още председателят на общинската организация на левицата. По думите му хората, които ни учат на демокрация, всъщност упражняват един модел на управление, който може да бъде оприличен на 50-те години на миналия век. "Омерзени сме от това, което си позволяват днешните управници", допълни Любомир Петков. Чуйте го в звуковия файл.

Малко по-късно представителите на медиите получиха и официалното становище на община Плевен по проблема. То гласи следното:

"Един интересен, съвместен проект между Община Плевен и детските градини прие формата на обикновен политически компромат", пише в опровержение учителката от ЦДГ5 „Слънце" Таня Николова. Тя ще изпрати правото си на отговор до телевизията, излъчила репортаж от Плевен на 9 май, както и до СЕМ.

Община Плевен счита, че внимание заслужават културните събития, посветени на празниците на града, а не измислени обвинения.

Съвместната инициатива на общинската администрация и детските градини започна преди два месеца с изработването на 5 хиляди цветни фигури-оригами - цветя, пеперуди, хвърчила. Те ще бъдат разпръснати над града със самолет, за който Общината няма да заплати нищо.

На цветните фигурки има надпис, който показва коя детска градина ги е изработила. Допълнително се залепва или прикачва с панделка и кратко поздравление от Кмета на Общината.

Детските градини приеха идеята с ентусиазъм и изработиха прекрасни, оригинални  и интересни фигури от цветни хартия и текстил.

С това децата на Плевен и техните учители още веднъж показват уникалните си творчески идеи и възможности. Благодарим им от сърце!

Надяваме се, че плевенчани ще оценят техния труд и старание и всеки ще отнесе в дома си по една фигурка за спомен!

Накрая остава въпросът: Кой милее за града и за хората в него и кой търси начини да мърси името "Плевен" дори по празнични поводи?

Защото 741 години името Плевен присъства в исторически летопис и плевенчани заслужават да останат в него с красивото и градивното, което създават всеки ден."