Безплатно поставят силанти на деца от 5 до 9 години
Безплатно поставят силанти на деца от 5 до 9 години / Дарик Габрово, архив

Втората част от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години стартира в област Габрово. Тя е насочена към поставянето на силанти на постоянните зъби при децата от 5 до 9 години. Силантите са специален материал, който образува тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини на дъвкателната повърхност на зъба.

Това покритие е на основата на фотополимеризираща пластмаса, обогатена с флуор и калций, които се излъчват постепенно. Процедурата по поставянето е напълно безболезнена и трае около 30 минути. Извършва се само при желание от страна на родителите и подписано информирано съгласие за процедурата.

Профилактичното покритие осигурява 100 % здраве на фисурата и може да престои над 4 години. Поставянето е безплатно. Финансирането е осигурено от Министерството на здравеопазването. Слагането на силантите може да стане при определени стоматолози, специално обучени и включени в Националната програма.

За габровска област те са осем, като координатор за област Габрово е д-р Румяна Баева. По програмата в Габрово работят също д-р Никола Тотев, д-р Милко Басарков, д-р Теодосий Басарков, д-р Велислава Попова. В Трявна по програмата работи д-р Галя Бъчварова, в Севлиево- д-р Росица Атанасова, а в Дряново- д-р Светлана Йорданова.

При стартирането на програмата през миналата година е проведено епидемиологично проучване, при което във всяка област са обхванати по 720 деца , избрани на случаен принцип. Резултатите посочват необходимостта от силанизиране на децата във възрастта 5-9 години.