Стойка Петрова излиза на ринга в Лондон
Стойка Петрова излиза на ринга в Лондон / bgboxing.org

Добричката боксьорка Стойка Петрова излиза днес в 16.15 часа /бълг. време/ на олимпийския ринг в Лондон в категория до 51 килограма. Нейна съперничка на осминафинала ще бъде състезателката от Нова Зеландия Сиона Фернандес. Стойка Петрова ще бъде запомнена като първата българка в олимпийски боксов турнир за жени, тъй като женският бокс влезе в олимпийското семейство именно за игрите в Лондон.

26-годишната добричлийка тренира бокс от 13-годишна. Тя е няколкократна републиканска шампионка, бронзова медалистка от Европейското първенство в Холандия през м.г., спортист №1 на Добрич за 2011 година и пета на Световното първенство в Китай през т.г. Стойка влезе в осмицата в Китай, но не получи веднага квота за игрите в британската столица, тъй като квотите за Европа са общо четири, като три от тях се дават на световното първенство според класирането, а четвъртата се определя от комисията с членове представители на AIBA/ Интернационалната  боксова федерация/ и Международния олимпийски комитет. Едно от нещата, по които комисията определя разпределението на квотите, е т.нар rankings /класирания/. Именно доброто класиране даде шанс на нашето момиче да играе и на Олимпиадата.

Нека всички добруджанци да стискаме палци за Стойка!