Спасиха ранен щъркел
Спасиха ранен щъркел / Дарик - Благоевград, архив

Експерти от РИОСВ – Благоевград спасиха ранен щъркел.

Сигналът за пострадалата птица в центъра на Кочериново е получен вчера на зеления телефон на инспекцията.

Екипът на РИОСВ е установил, че щъркелът e от вида Бял щъркел (Ciconia ciconia),  възрастен екземпляр, с навехнато крило. Поради невъзможността да лети, той се нуждае от непрекъснати грижи и наблюдение.

Ранената птица е изпратена за лечение в Спасителен център за диви животни на СНЦ "Зелени Балкани" в Стара Загора, който е единствен в страната със статут на спасителен център за диви птици.

Между 15 и 20 сигнала за пострадали щъркели постъпват всяка година в РИОСВ – Благоевград. Белият щъркел е защитен вид и включен в Приложение №3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие.

Законът забранява улавянето, унищожаването или обезпокояването на екзепляри от вида бял щъркел, а нарушителите подлежат на санкция в размер от 100 до 5 000 лева.

Добави ни в предпочитани източници в Google