/ / iStock/Getty Images
Астрономи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис регистрираха внезапна поява на ярка светлина в инфрачервения диапазон в свръхмасивната черна дупка в центъра на Млечния път, съобщи Сайънс алърт.

Астрономи „претеглиха“ масата на Млечния път

Радиоизточникът Стрелец А, който се намира в центъра на нашата галактика, увеличи 75 пъти яркостта си. Обикновено активността му е малка и е с незначителни колебания в потока на излъчването. Затова Млечният път не е галактика с активно ядро.

Забелязалите феномена изследователи първоначално помислили, че става въпрос за експлозия на звездата S2, която кръжи около черната дупка Стрелец А. Впоследствие обаче станало ясно, че светлината идва от черната дупка.

Звезда, орбитираща около масивна черна дупка, подкрепи теорията на Айнщайн

Черните дупки поглъщат всичко
, включително светлината, защото не могат да напуснат област, чиито граници се определят като хоризонт на събитията. При поглъщането на голямо количество материя обаче възникват сили на триене, които стават причина за излъчването. Внезапното увеличаване на яркостта може да свидетелства за унищожаване на обект, който се е доближил прекалено до черната дупка.

Млечният път се е слял с по-малка галактика

Специалистите смятат, че причината е свързана със звездата S2, която миналата година се доближи на разстояние едва 17 светлинни часа от черната дупка. Възможно е да са настъпили промени в потока от газове от звездата към черната дупка и в резултат повече материя да е била погълната от Стрелец А. Нови наблюдения ще дадат възможност да се потвърди тази хипотеза.
БТА