/ БТА

Хиляди демонстранти излязоха на митинги в Грузия, за да протестират срещу решението на грузинското правителство да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до края на 2028 г., предаде ДПА. В Тбилиси няколко хиляди души се събраха пред парламента и останаха там до късно вечерта. Правителствените сгради бяха отцепени от въоръжени полицаи. 

Малко след полунощ полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водно оръдие срещу мирните демонстранти. Репресиите продължиха до ранните часове, като маскирани полицаи стреляха с гумени куршуми и брутално биеха протестиращи и журналисти. Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани.

Министерството на вътрешните работи съобщи, че „протестиращите са влезли във физически сблъсък с полицията“ в Тбилиси, „в резултат на което са пострадали трима полицаи, двама от които са настанени в болница“.

„За да деескалира ситуацията, полицията е приложила позволените от закона мерки, включително използването на специални средства“, се казва в съобщението за използването на сълзотворен газ.

„Заставам на страната на грузинските медии, които са непропорционални мишени и атакувани, докато си вършат работата и отразяват непрекъснато“, заяви прозападният президент Саломе Зурабишвили в социалните мрежи.

Зурабишвили, която се присъедини към протеста в грузинската столица, призова силите на реда да не предприемат действия срещу демонстрантите. Тя също така призова за повторно произвеждане на парламентарните избори, след като вотът през октомври бе помрачен от обвинения в измами.

Според официалните резултати изборите са спечелени от националистическата партия "Грузинска мечта" с близо 54% от гласовете.

По-рано в четвъртък премиерът Иракли Кобахидзе заяви, че Тбилиси няма да преговаря с Брюксел за присъединяване към Евросъюза преди края на 2028 г. и няма да приеме никакви бюджетни субсидии от ЕС.

Кобахидзе окачестви исканията на Брюксел за преговори като форма на изнудване и посочи, че интеграцията е двустранен процес.

Грузия, заедно с Украйна и Молдова, получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., но отношенията ѝ с блока се влошиха значително през последните месеци и Брюксел отложи сближаването поради няколко репресивни закона, които управляващата партия прокара тази година. Докато опозицията се стреми да поддържа връзки с Европа, грузинското правителство прие закон за ограничаване на неправителствените организации, защитаващи гражданското общество. Подобни закони има и в Русия, отбелязва ДПА. 

Опозицията продължава да следва проевропейска линия, като обвинява правителството, че е осигурило изборната си победа чрез манипулации.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Николай Велев/БТА; БГНЕС