Заплаха за националната сигурност - така нарече държавният секретар Джон Кери предложението на републиканския претендент за Белия дом Доналд Тръмп да бъде забранен достъп в САЩ на мюсюлманите, защото според него те изпитват омраза към Америка. Позор за Америка - реагира саудитският милиардер и член на кралското семейство принц Уалид бин Талал.
Саудитски принц нарече Доналд Тръмп позор за Америка
С това изказване Тръмп се дисквалифицира за президентския пост. Кампанията му е с качество на исторически боклук, обяви Белият дом.
Нарушавайки принципа на ненамеса в предизборна кампания на чужда държава, британският премиер Дейвид Камерън заяви, че е напълно несъгласен с думите на Тръмп, които са чисто и просто погрешни. "По-зъл от Волдемор" нарече Тръмп Джоан Роулинг, създателката на Хари Потър.
Авторката на "Хари Потър": Тръмп е по-лош от Волдемор
"Г-н Тръмп сее омраза и дезинформация. Единственият ни враг е радикалният ислям", каза френският премиер Манюел Валс.
Според Карли Фиорина, републиканска претендентка за Белия дом, идеята на Тръмп е коледен подарък под елхата на Хилари Клинтън - безспорната фаворитка за демократическата президентска номинация, която написа в Туитър: "Кажете на Тръмп, че омразата не е американска ценност".
Хрумването на Тръмп САЩ да се затворят за мюсюлманите - след терористичното нападение в Сан Бернардино, в Калифорния, където тежко въоръжени мъж и жена с пакистански произход застреляха 14 души на предколеден обед - е неизпълнимо и нелепо от всяка гледна точка.
10 от най-интересните идеи и убеждения на Доналд Тръмп
Според "Икономист" проблемът е, че месеци наред републиканският електорат издига Тръмп за фаворит сред претендентите за републиканската президентска кандидатура. Той не слиза от медийната сцена, защото посланията му се харесват, най-много на белите избиратели без университетско образование. Но в малкия щат Айова, който е с голяма политическа тежест, защото на 1 февруари там ще бъдат първите вътрешнопартийни избори на републиканците за президентската номинация, Тръмп бе изместен по популярност от ултраконсервативния сенатор от Тексас Тед Круз.
Предизборната кампания в САЩ е най-коментираната тема във Фейсбук за 2015 г. в целия свят и на всички езици, съобщи социалната мрежа с милиард и половина потребители.
Най-обсъжданите теми във Facebook през 2015 г.
Следват атентатите на 13 ноември в Париж, войната в Сирия, земетресението в Непал, гръцката дългова криза. Най-споменаваните политици във Фейсбук тази година са Барак Обама, Доналд Тръмп, Хилари Клинтън и бразилската президентка Дилма Русеф.
Трусовете - "почти перфектната буря" според Ройтерс - предизвикани от поредната панаирджийска изява на строителния магнат, са карикатурна илюстрация на кризата на американското водачество. Тя тлее и в САЩ, и в чужбина от самото избиране на Барак Обама за президент и най-застрашителният й израз е мракобесният възход на джихадистката групировка „Ислямска държава".
Обама: САЩ удря Ислямска държава в Сирия и Ирак по-силно от когато и да било
При 8-годишното управление на Обама, което формално ще приключи през януари 2017 г. с влизането в Белия дом на нов президент, Съединените щати се оттеглиха от ролята на лидер в евроатлантическата общност и демократичния свят и загубиха статута си на единствена глобална свръхсила, каквато бяха след разпадането на Съветския съюз и края на Студената война.
Президентът обяви преориентиране на американската външна политика към Азия и резултатът бе растяща настъпателност на Китай на световната сцена и противоборство за регионално влияние между Турция, Иран и Саудитска Арабия. Русия анексира Кримския полуостров, навлезе в Източна Украйна и предприе военна намеса в Сирия в подкрепа на президента Башар Асад. "За първи път от 70-те години на миналия век САЩ отстъпиха на Русия инициативата в Близкия изток", писа "Икономист". Безизходна се оказа стратегията на Обама и в Афганистан, и в Ирак.
В реч, предавана на живо по телевизията от Овалния кабинет на Белия дом на 7 декември, Обама се зарече, че Съединените щати ще надделеят над терористичната заплаха, която е навлязла в нова фаза, опитва се да трови умовете на хората по цял свят и да разпали война между Запада и Исляма. Той обаче не обяви никакви промени в стратегията за разгром на джихадистката Ислямска държава, писа Асошиейтед прес.
Обама: Ще унищожим Ислямска държава
Президентът подчерта, че ИД действа в Сирия и Ирак, въпреки че джихадистите нанесохатерористични удари на много други места по света - в Ливан, Турция, Либия, Египет, Франция, а може би и в САЩ, добавя АП. С тази реч Обама направи неубедителен опит да защити политиката си, която е провал, заяви председателят на Камарата на представителите Пол Райън. Съединените щати не печелят битката с "Ислямска държава", каза Хилари Клинтън.
Окончателна равносметка от двата мандата на Обама ще бъде направена през 2016 година, която в САЩ ще протече под знака на кампанията за президентските избори на 8 ноември. Но отсега е ясно, че кризата на водачеството няма да бъде преодоляна и упадъкът на някогашната свръхсила ще продължи.
Източник: БТА