След дълъг престой на ръководни длъжности в държавната администрация, Милен Керемедчиев избра предизвикателствата на частния бизнес. До днес той ръководеше „Български пощи" и изненадващо се отказа от поста. В заповедта му за освобождаване на директорското място е записано, че това става по „взаимно съгласие". Какво накара Керемедчиев да се откаже от държавната служба и в какво състояние оставя „Български пощи"? Ето как отговори той на тези въпроси:
Няма драма в това. Просто наистина се проведоха разговори и е нормално всеки да тръгне по различен път. Аз тръгвам към частния бизнес дружеството продължава по пътя, който беше начертан от министерството, така че отново смятам, че няма никаква драма. Просто хората се събират и се разделят.
Вие поехте ръководството на „Български пощи" през ноември миналата година. Какво успяхте да направите за това време и защо се отказахте толкова бързо от поста?
Това, което успяхме да направим, е след като беше начертан от министерството и лично от министър Цветков план за преструктуриране на пощите, той влезе в действие и въз основа на този план дружеството, когато аз започнах беше на 4,4 млн. лв. загуба, а в момента за април е на плюс 1,2 млн. лв.
Да разбирам ли, че сте получили по-добро предложение за работа и това е мотивът ви да напуснете „Български пощи"?
Това, което мога да кажа, е, че отивам към частния бизнес. Направих това решение и аз. Отново казвам, че то е изцяло съгласувано с министерството.
В какво състояние оставяте „Български пощи"? Казахте вече, че през април са излезли на плюс. Къде обаче остават проблемите и начертан ли е планът, по който да бъдат решени те?
В момента има график, в който се преструктурира дружеството, за да се намали администрацията и да се премине от 28 териториални поделения на седем регионални и това ще намали администрацията с близо 17 процента.О има начертан план за орязване на разходите със 7 млн. лв., който също е в ход до края на годината. Изобщо има краткосрочен план за развитие на „Български пощи" януари 2010-декември 2010, който се следва стриктно, така че дали ще съм аз или някой друг мой колега не би трябвало да има големи сътресения.
Кой ще ви наследи на поста?
За това трябва да питате министерството, тъй като, разбира се, те като принципал определят кой ще е изпълнителният директор, но аз при всички положения смятам, че ще бъде избран подходящ човек, който да продължи начертаните планове.
Казахте, че предстоят 17 процента съкращения в „Български пощи".
Това е само в администрацията. Нека да уточним, тъй като цялостното намаление беше обявено още в началото на 2010 година за 10 процента, така че в експлоатацията беше предвидено да се съкратят около 3 процента само, докато в администрацията, която наистина е доста набъбнала през последните години, планът е да се намали с около 17 процента.
Освен вас други представители на висшето ръководство на „Български пощи" ще бъдат ли сред тези 17 процента?
Аз не смятам, че съм един от тези 17 процента. не съм съкратен или уволнен. Всичко това стана по един настина много колегиален и коректен начин с министерството и наистина по взаимно съгласие. Що се касае до висшето ръководство, нормално е новото ръководство или новият директор да търси екип, с който да работи, но от друга страна, вече го оставям на него, защото всеки мениджър трябва да си избира екипа.
Вие кога решихте да напуснете „Български пощи"? И защо все още не се знае кой ще бъде вашият заместник, за да има приемственост в работата ви?
Аз мисля, че министерството определено има човек предвид. Освен това това не е от вчера. Имахме разговори в минал период, тоест не е нещо спонтанно и отново казвам, не е нищо скандално и няма нищо, с което да не съм съгласен с провежданата политика на министерството или пък обратното - министерството да е отправило значителни критики към нас.
Спряга се името на един от вашите заместници като бъдещ наследник на поста. Вярно ли е?
Вижте, трябва да говорите с министерството като принципал. Аз не мога да взема отношение, тъй като вече не ръководя това дружество. Аз вече съм сдал поста на заместник изпълнителния директор до назначаването на новия изпълнителен директор.