Александър Цветков ще посети строителните дейности на „Дунав мост” 2
Александър Цветков ще посети строителните дейности на „Дунав мост” 2 / Sofia Photo Agency, архив

Транспортният министър Александър Цветков и румънският му колега Анка Боаджиу ще посетят строителните дейности на „Дунав мост” 2 при Видин и Калафат. Двамата ще се срещнат на граничния пункт на ферибота, след което ще посетят производствената база на строителя и строителната площадка на моста.

Очаква се двамата министри да огледат и прилежащата инфраструктура от румънска страна. Строителството на моста се финансира по програма ИСПА, която изтича в края на тази година. България обаче получи принципното съгласие на Европейската комисия изпълнението на проекта да бъде удължено до 2012 година.

Преди две седмици заместник–министърът на транспорта Ивайло Московски обяви, че строителят на Дунав мост две  - испанската компания „Еф Си Си” – е поискала почти двойно оскъпяване на проекта. Испанците имат претенции за допълнителни 90 млн. евро върху сключения за 100 млн. евро договор за строежа на „Дунав мост 2”.

Испанската компания е заплашила, че ще напусне обекта, ако не се удовлетвори искането й и така, по думите на Московски, извивала ръцете на българската страна. Предвидените по договор неустойки, които „Еф Си Си” ще плати на България, в случай че реши да излезе от проекта, са в размер на 10 млн. евро.