До 15 хиляди евро ще могат да получат по-малките земеделски производители от схеми за преходна и национална помощ.
Мярката „Стартова помощ" за развитие на малки земеделски стопанства се очаква да стартира през май, сподели д-р Димитър Ванев от Националната служба за съвети в земеделието.
Млекопроизводителите, например, са с предимство, ако кандидатстват за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони. Това заяви д-р Димитър Ванев, главен директор на дирекция „Съвети в земеделието и аналитична лаборатория" и уточни: „Могат да кандидатстват по мярка 4.1 за инвестиции, да си изградят фуражни цехове, например.
Те получават и предимство. Малките земеделски производители ще могат да кандидатстват по мярка 6.3 - това са по-малките стопанства, които имат по 7 овце, при тях възможността е по мярка 6.3. те ще получават подпомагане до 15 000 евро".
Измами с евросубсидии или "бели петна" в земеделието
Друга възможност за производителите е да участват в организация на производителите.
По този начин те биха могли да получават по-висока цена на продукцията, заяви Ванев. „Отделно могат да купуват и суровините, които са необходими, различни фуражи, медикаменти - на по-ниски цени", обясни той.
2444 земеделци с право на директни плащания
За да получат помощи, малките стопанства трябва да имат определен икономически размер на база животните, които отглеждат.
Друго важно изискване за тях за подмярка 6.3 е да имат поне 33% доход от земеделие за 2015-та година.