С поетична вечер Читалищната библиотека и Литературен клуб „Христо Ботев" при НЧ „Просвета" - Мездра отбелязаха 70 години творческа дейност на писателя Йордан Борисов. По време на културната проява бе представена последната стихосбирка на родения преди 87 лета в с. Руска Бела автор - „Късни цветя", посветена на Дора Манчева, хористка във врачанския хор „Орфей". „Късни цветя" е сбирка от стихове на Борисов, изненадващо ярки, но с деликатно ухание и фини форми, стихове, поели лъчите на късното любовно слънце в живота на автора."
Йордан Борисов има издадени повече от 30 книги с поезия, белетристика, публицистика, литературна критика и история. Сред тях са първата му стихосбирка - „Прохождане" (1945), романът „Борба за щастие" (1948) и романът-трилогия за Сергей Румянцев „Поет на нацията" (2010).
„Събрали сме се да поемем в ръце и усетим уханието на един поетичен букет от „късните цветя" на най-дългогодишния член на Литературен клуб „Христо Ботев" - Йордан Борисов, каза при представянето на стихосбирката Светла Дамяновска, председател на клуба.
Йордан Борисов припомни за репресиите, на които е бил подложен .През 1950 г. като войник в Пловдив те осъден на 12 години лишаване от свобода заради литературните му творби против тоталитарната комунистическа власт. От тях излежава половината, преминавайки през ада на Пловдивския затвор и на „Българския ГУЛАГ" на остров Персин край Белене. По-късно завършва Учителския институт във Враца и няколко десетилетия е начален и прогимназиален учител в Добруджа, Родопите, Видинския и Врачанския край., както и председател на Съюза на писателите-земеделци в България.