Унгарката  Аннамария Мариянович е Търновската царица в 16-то издание на турнира
Унгарката Аннамария Мариянович е Търновската царица в 16-то издание на турнира / Дарик нюз

Рекорден брой участници - 221, за национално състезание по шахмат за деца, юноши и девойки, се включиха в 16-ото издание на  „Търновската царица". Досега рекордът на турнира бе от 157 състезатели.

Безаепелационна победителка стана световната вицешампионка от Унгария Аннамария Мариянович със 7 точки от 7 кръга. Любопитно е, че името й е почти идентично с това на царица Ана-Мария, съпруга на цар Иван Асен II и българска царица от януари 1221 година. 792 години по-късно 12 годишна унгарска шахматна принцеса бе коронясана за Търновска царица.

Надпреварата бе организирана от Шахматен клуб "Етър", Община Велико Търново и Българската федерация по шахмат. Проявата премина под патронажа на кмета Даниел Панов и под знака на кандидатурата на В. Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. Тази година регламентът на състезанието бе променен и се проведоха 4 отделни турнира до 8, 10, 12 и 14 години, като момчета и момичета играеха заедно, но бяха направени отделни класирания за двата пола.

По този начин бяха излъчени 8 шампиона в 8 групи и раздадени общо 24 медала. Системата за игра беше 7 кръга с контрола по 30 минути на всеки състезател по правилата на ускорения шах. Рекорден брой шампиони и вицешампиони на България участваха в турнира.

При 12-годишните се получи състезание с ранг на Европейско първенство. Победителка при момичетата и носителка на трофея „Търновската царица" стана - wcm Аннамария Мариянович със 7 т., втора е европейската шампионка wfm Габриела Антова от ШК „Шах 21" с 5,5т., на трето място се класира победителката в състезанието от 2012 г. wcm Виктория Радева от „Локомотив" (Пловдив), която е световна вицешампионка за момичета до 10 г. от 2011 г.От домакините Траяна Долчинкова е с 2 т.

При момчета до 12 г. първи е Лъчезар Йорданов от Варна с 5,5 т, следван от Денис Иванов от Левски със същия актив и Мартин Василев от „Локомотив" (Сф) с 5 т. Дамян Калбанов от „Етър" събра 4 т.

Унгарката  Аннамария Мариянович е "Търновската царица" в 16-то издание на турнира

При момчета до 14 години, с равен брой точки по шест и с минимално по-добър допълнителен показател, шампион стана Мартин Петров от Столичен център по шахмат пред представителя на домакините Емил Стефанов (бронзов медалист до 20 години по класически шах и шампион на България до 14 г. по ускорен шах за 2013 г.). В директния двубой между тях в петия кръг Емо бе в по-добра позиция, но все пак Мартин успя да ремизира, което по- късно се оказа решаващо за първото място. В шестия кръг Мартин Петров победи по-големия си брат Владко, който след загубата от Емо Стефанов в 4-я кръг вече бе извън борбата за титлата и остана с бронзов медал. Емил Стефанов единствен от търновските участници намери място сред призьорите в турнира в най-силното му издание досега. При 14-годишните състезатели Мартин Тодоров и Мария Калбанова от „Етър" завършиха с актив от 2 т.

Във възрастовата група момчета до 10 г. първите трима в крайното класиране приключиха борбата с по 5,5 т. Победител по показатели стана Антон Петров от Столичен център, Йордан Портокалски - ШК „Виктори" е втори, а Николай Чолаков - ШК „Шах 21" е трети. Честта на домакините достойно защити Стефан Янев, който спечели 5 т., Кристиян Иванов и Стефан Тодоров останаха с по 3 т.

При момичета до 10 г. еднолично на първо място е Гергана Пейчева - ШК „Шах 21" с 6,5 т., Рада Минева - ШК „Пловдив" и Христина Иванова - ШК „Шах 21" са втора и трета с 4 т.

В най- малката възрастова група - момчета до 8 г., шампион стана Георги Колев - ШК „Локомотив" (Пловдив) с 6,5 т. и по-добри показатели пред втория Лъчезар Колев - ШК ЦСКА, Калоян Йорданов - ШК „Феникс" е трети с 6 т. От ШК „Етър" Димитър Лазаров е с 4,5 т., Никола Николов и Борислав Ангелов с 4 т.

При момичета до 8 г. първото място спечели Ева Русева от  ШК „Плевен 21" с 5т., пред Ичен Ма от ШК „Шах 21", също с 5 т. и Виктория Стрендева от ШК „Виктори" с 4,5 т. Наградният фонд беше огромен за детски турнир - 1650 лева. Красиви купи и медали получиха призьорите в осемте групи, а всяко дете си тръгна с Диплом за участие. Всички 6-годишни деца бяха наградени с предметни награди. Най-малките участници в турнира бяха родените през м. септември 2007 година Павел Дуков от ШК „Етър" и Диляна Иванова от ШК „Пристис".

16-ото издание на"Търновската царица" премина при перфектна организация, създадена от домакините от ШК „Етър" и отлично съдийство - няма подадена нито една контестация срещу съдийско решение. Съдийската бригада бе в състав: международния съдия Николай Йорданов, международен съдия Венета Петкова, ФИДЕ- съдия Светла Йорданова, националния съдия от Македония Сашко Лакински, а също и Диана Владимирова и Цанка Пенева-Нинова.

Организаторите благодарят за финансовата подкрепа на Валентин Петров, Калоян Ганев, Костадин Станев, Петър Колев и Съби Събев.

Шахматните празници във Велико Търново под патронажа на кмета г-н инж. Даниел Панов продължават с Първия открит международен турнир по класически шах "Стара столица". В него се състезават точно 100 участници от 10 държави, сред тях двама гросмайстори, 9 международни майстори, 4-ри Фиде майстори и 2-ма WCM. Общо 17 състезатели са с международни звания. Сред участниците е и Лим Киан от далечна Малайзия.

Велико Търново е представен от мм Радослав Димитров, фм Тодор Галунов, мм Павел Димитров, Любослав Кътов, Иван Илийков, Стефан Калчев, Цвета Галунова, Емил Стефанов, Янаки Лазаров, Ива Пенчева, Виктор Атанасов, Дамян Калбанов, Даниел Ганев, Ивайло Павлов, Мария Калбанова, Стефан Тодоров, Стефан Янев и др.