Светла Йорданова спечели шахматен турнир в Атина
Светла Йорданова спечели шахматен турнир в Атина / Личен архив

Светла Йорданова победи при жените в международния шахматен турнир Никея- оупън. Състезанието се проведе от 20 до 28 август в Атина. Велико Търново бе представено от Светла Йорданова и възпитаничката и Венета Петкова. Международната майсторка завърши с 6 от 9 възможни точки и спечели първа награда при дамите- 250 евро, купа и медал.

„Стартирах неубедително в турнира, но направих силен финал. Последния кръг си позволих да ремизирам без игра, защото това ми осигуряваше чисто първо място. Имам 5 победи, 2 загуби и 2 ремита. Венета Петкова, която наскоро се дипломира в НСА, също игра отлично и с 4, 5 т. е четвърта при жените. За съжаление загуби в последния кръг срещу грузинската международна майсторка  Инга Хуртцилава в пряка среща за второто място. Въпреки това Венета покачи значително личния си рейтинг", разказа Светла Йорданова.

Тя добави, че турнирите в гръцката столица са били два- "А" с рейтинг над 1800 и "Б" за участници с ЕЛО до 1800. Включили са се общо около 350 шахматисти.

Междувременно три великотърновски деца участваха в 35-ото издание на  международния турнир и Купа на България по класически шах „Морско конче" в курорта Златни пясъци.

При 14- годишните девойки Ива Пенчева раздели 1- 3 място с 6 от 7 точки, но за съжаление остана с бронзов медал. Тя водеше през цялото време, но в последният кръг падна в остър цайтнот. За нея успехът е пореден през тази година, а Светла Йорданова специално благодари на СОУ "Вела Благоева", чието ръководство подсигури финансово участието на Ива Пенчева.

В групата до 12 години момчета от ШК "Царевец" Димитър Христов и Стефан Донев се подредиха съответно 12- ти и 17- ти от 29 участници.