100 шахматисти от десет държави участваха в първото издание на турнира Стара столица / Дарик нюз, архив

Велислав Куков спечели първия международен турнир по шахмат "Стара столица", проведен в празничните дни във Велико Търново. Международният майстор събра седем точки от девет партии и заработи 2000 лева от наградния фонд, който бе общо 8350 лв.

Точно сто участници от 10 държави- България, Македония, Италия, Холандия, Румъния, Полша, Гърция, Унгария, Молдова и дори Малайзия, сред които двама гросмайстори, 9 международни майстори  четирима ФИДЕ- майстори, местиха фигурите под Царевец.

Организатори бяха Община Велико Търново, Българската федерация по шахмат и ШК „Етър", като състезанието бе под патронажа на кмета инж. Даниел Панов и под знака на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 година.

Велислав Куков получи купата от директора на турнира Тихомир Стефанов. Седем състезатели разделиха 2- 8 място с по 6.5 точки, като допълнителните показатели ги подредиха в класирането. Втори стана международният майстор от В. Търново Радослав Димитров,  трети - гросмайстор Звонко Станойски от Македония. Четвърти е мм Аксел Ромбалдони от Италия,  пети - друг великотърновец Любослав Кътов. Осмицата допълниха фм Франк Еврич от Холандия, мм Сашо Николов и фм Тодор Галунов от В. Търново.

„Доволен съм от участието си в турнира, получи се едно хубаво мероприятие. Благодаря на организаторите за прекрасната обстановка. Турнирът беше достатъчно силен, имаше сто участника - всички на добро ниво, и всеки се бори според силите си. Не съм очаквал специално да стана победител, но човек винаги се бори за първото място. Спечелих след една постоянна игра през целия турнир и смятам, че беше заслужено. С удоволствие бих дошъл догодина отново, вярвам, че турнирът ще продължи. Отново поздравления за организаторите и на всички, които спомогнаха за провеждането му", заяви след награждаването мм Велислав Куков.

Връчени бяха и много индивидуални награди. Премията за най-добър местен шахматист стана притежание на мм Павел Димитров с 6 точки, следван от Стефан Калчев. След състезателите до 14 г. първи стана Мартин Петров, който има актив от 5 т., а при 18-годишните приза получи Владимир Петров с 5.5 т. Първа сред дамите е Симонета Иванова със същия актив.

При ветераните над 60 години най-добър е мм Борис Неведничи от Молдова с 5.5 т., следван от мм Коста Ангелов (5.5) и Пламен Илчев (5). Емил Петков взе наградата сред състезателите без рейтинг, следван от Илия Сотиров и Петър Казаков. Деян Димитров пък е първи сред шахматистите с ело от 1800 до 2000, той изпревари Дарио Дерешки и Валентин Каменов. При шахматистите с рейтинг от 2001 до 2200 първи стана Ангел Ангелов с подгласници Теодор Сенетия от Румъния и Димчо Веселинов от България.

Първото издание на „Стара столица" бе закрито от директора на турнира Тихомир Стефанов, който благодари на всички сто участници и им пожела догодина да са още повече, а турнирът да стане традиционен и още по-силен.