Кои са варненските депутати отцепници в последните Народни събрания
netinfo
Депутатът Георги Ковачев стана първият народен представител от Варна в 43-то Народно събрание (НС), който напусна партията, с чиято листа в влезе в парламента. Само пет месеца след изборите той обяви, че се разделя с партията „България без цензура“ поради „дълбоко“ разминаване на политическите му виждания с тези на председателя Николай Бареков. Ковачев обаче не успя да подобри рекорда за най-бързо отцепване от парламентарна група. Дарик ви припомня кои варненски избраници през настоящия век влязоха в парламента с листата на партия, но не завършиха мандатите си като нейни депутати.
netinfo
В 39-то Народно събрание (2001-2005 г.) двама народни представители, влезли в парламента с листата на НДСВ, напуснаха парламентарната група на партията. Първият, който направи това, беше проф. Иван Козовски, присъединил се към Национален Идеал за Единство" (НИЕ). Формацията от отцепили се „царисти“ се създаде в началото на 2003 г., но се разпадна след 10 месеца, а Козовски довърши мандата си като независим народен представител. В момента той работи в Медицинския център за асистирана репродукция във Варна.
netinfo
Втората вълна отцепници от НДСВ създаде парламентарната група на „Новото време“, към която се присъедини Радослав Коев и дори стана неин зам.-председател. Заради скандали преди парламентарните избори през 2005 г. той напусна партията и се яви като независим мандат, но не успя да влезе в следващото Народно събрание. През 2007 г. беше избран за общински съветник във Варна с листата на „Отечество“, а след местни избори през 2011 г. е зам.-кмет на район „Аспарухово“.
След разцеплението на СДС варненският депутат Благой Димитров става член на новосъздадената група на ДСБ.
netinfo
Рекордът на народен представител от Варна, който най-бързо напуска своята парламентарна група, принадлежи на Петър Манолов. Само месец след изборите за 40-то Народно събрание (2005-2009 г.) той напусна „Атака“, която на вота участваше като коалиция. Манолов беше един от мандатоносителите като лидер на Българската национално-патриотична партия. До края на мандата си той остана независим депутат и не се присъедини към друга група.
netinfo
След отцепването на „Новото време“ зам.-председателят на групата на НДСВ Борислав Ралчев заявява за бившите си колеги, че подменят вота на избирателя. Самият той обаче в следващия парламент също напуска партията и през 2007 г. задно с други отцепници създават „Българска нова демокрация“, на която става председател. Групата успява да се запази до края на мандата на парламента. След излизането си от политиката Ралчев се завръща към адвокатската си професия.
В 41-то Народно събрание (2009-2013 г.)„Атака“ вкарва отново двама депутати, като този път и двамата напускат преждевременно групата и допринасят за нейното разпадане. Първият отцепник е Цвета Георгиева, която през ноември 2011 г. подава за заявлението си и остава в парламента като независим народен представител. След края на мандата си се оттегля от политиката.
netinfo
Няколко месеца след нея колегата й Димитър Карбов също напуска Волен Сидеров. Той също довършва мандата си като независим, а след това се присъединява към Националния фронт за спасение на България.
Единствено в 42-то Народно събрание, което просъществува малко повече от година, нито един варненски депутат не смени партийната си принадлежност.