Скалата за оценка на матурите ще е ясна в деня на изпита
Скалата за оценка на матурите ще е ясна в деня на изпита / Sofia Photo Agency, архив

Нова скала за оценяване на матурите за зрелостниците ще стане ясна в деня на матурите. Това обяви министърът на образованието Анелия Клисарова.

По думите й от резултатите на учениците от изпита ще може да се регламентира кой е за средна и кой за отлична оценка. Тя посочи, че трябва да има един задължителен минимум, който да покриват учениците и тези, които не го покрият, да се явят на изпита повторно.

Това, според Клисарова, ще повиши и качеството на образованието.

Анелия Клисарова уточни, че скалата няма да е направена така, че да има висок процент завършили, а така, че да се гарантира, че зрелостникът е достатъчно подготвен и за висшите училища, и за бъдещо работно място.

Министърът заяви още, не е невъзможно новата скала да повиши и процента на слабите оценки.

Няма промяна в подготовката за изпитите за 7 и 12 клас, които ще се проведат на 21 и 23 май, заяви още министър Клисарова.