13 спектакъла за сцена са намерили място в тазгодишната програма за Международния театрален фестивал „Друмеви театрални празни НОВА БЪЛГАРСКА ДРАМА" - Шумен 2015. По традиция началото ще бъде поставено на 11 май, като фестивалът ще продължи 5 дни, до 16 май. Това съобщават от Драматично-куклен театър „Васил Друмев"-Шумен.
Жури на XXIV издание на фестивала ще бъдат актьорът Васил Банов, драматургът, писателят и публицистът Милена Фучеджиева, театроведите Никола Вандов и Кремена Бабачева, както и режисьорът Петър Денчев. Селекционер е театроведът д-р Ина Божидарова.
7 от спектаклите ще бъдат поставени на голяма сцена, а други 6 ще се играят на Камерна. Селектирани са и 4 пиеси в направление „Авторски прочит".
Съорганизатори на фестивала са Министерство на културата, Община Шумен, Съюз на артистите в България, ДКТ „Васил Друмев" Шумен, Сдружение „НОВА БЪЛГАРСКА ДРАМА". Тазгодишното издание на фестивала е посветено на 165 години от рождението на „патриарха на българската литература" Иван Вазов.
„Драмата на битието ни през погледа на драмата от сцената. Сближаване на поколенията - режисура и актьори" - под това заглавие селекционерът споделя своите впечатления от гледаните заглавия от български автори. Ина Божидарова споделя, че вече е отминала болката по липсващите нови български автори на театралните сцени. Появили са се имена и заглавия, които публиката познава и идентифицира със собствените си проблеми и предчувствия.
Сред предложените заглавия има такива на утвърдени творци в българския театър като Маргарита Младенова, Бина Харалампиева, Катя Петрова, не са пренебрегнати и режисьорите от средното и по-ново поколение като Пламен Панев, Петър Кауков, Крум Филипов. Акцентът на тазгодишната селекция е върху младите, в момента работещи режисьори като Гергана Димитрова, Ида Даниел, Тея Сугарева, Василена Попилиева и Анастасия Събева. Това говори, че новото поколение режисьори има интерес към съвременния български текст.
Ето и пълен списък на участниците в тазгодишния фестивал.
СПЕКТАКЛИ ЗА ГОЛЯМА СЦЕНА
1. „Покана за вечеря" от Оля Стоянова - Театър „София" - гр. София
2. „За теб" от Яна Борисова - Театър „Открита сцена" /„Сълза и смях"/ - гр. София
3. „Антихрист" по Емилиян Станев - Драматичен Театър - Пловдив
4. „Албена" от Йордан Йовков - Драматичен театър „Рачо Стоянов" - гр. Габрово
5. „Свалячи" - Елин Рахнев - ДТ „Антон Страшимиров" - Разград, „КОТА 97" и Д. Тодоранов
6. „Към пропаст" по Иван Вазов - Драматично-куклен театър „Васил Друмев" - Шумен
7. „Траевремене" от Радослав Чичев - „Нейно Величество Тенджерата под налягане - сдружение за съвременно изкуство в условия на високо напрежение" - гр. София
СПЕКТАКЛИ ЗА КАМЕРНА СЦЕНА
1. „Колекционерката" от Радослав Чичев - Театър 199 „Валентин Стойчев" - гр. София
2. „Семеен албум" авторски спектакъл на Малин Кръстев - Младежки театър „Николай Бинев" - гр. София
3. „Пепеляшки ООД" автори Здрава Каменова и Гергана Димитрова, съавтор и проучване Анете Даубнер - ОСАИК - „36 маймуни", ТАРТПРОДЪКШЪН, Щутгарт
4. „Възхвала на колебанието" от Георги Господинов - Драматичен театър „Стефан Киров" - Сливен
5. „Лазарица" от Йордан Радичков - Родопски драматичен театър „Николай Хайтов" - гр. Смолян
6. „Старопланински легенди" по Йордан Йовков - Драматично-куклен театър „Васил Друмев" - Шумен
Кандидатстващите пиеси в направление „Авторски прочит" тази година са 23 бр. Сред тях номинирани от селекционера са 4 заглавия:
1. „Страх за опитомяване" на Оля Стоянова
2. „Търчи - лъжи с боклукчийката" от Йосиф Венков
3. „Честита Нова година" от Александър Мануилов и Петър Чухов
4. „Страховете на другите" от Димитър Златинов