Русенски Лом повишава нивото си в долното течение. След падналите валежи на територията на област Търговище, водосборните райони на общините Антоново, Попово и Опака са напълнили деретата, които водят до реките Черни Лом и Мали Лом. Започва контролирано изпускане на язовир Ломци и язовир Росина, за да се предотврати надвишаването на контролния им обем.
Това ще се отрази и върху нивото на река Русенски Лом и то ще се повиши осезаемо. На територията на Община Русе в момента реката е в коритото си, дигите са здрави и река Дунав продължава тенденция към понижаване, като в момента е 604 см. Това гарантира възможност за поемане водна вълна с височина до 1.20 м.
От общината призовават гражданите, чиито имоти са в близост до реката, да бъдат с повишено внимание и при опасност да сигнализират на кметовете на населените места, а при влошаване на обстановката да изпълняват разпорежданията на специализираните екипи, които ще действат при евентуално наводнение.