На 28 май, 2 години и 3 месеца след убийството на Росица и Христина Белнейски, телата на сестрите бяха ексхумирани.
Заключението от случващото се през последната седмица е възможно най-ужасното. До момента не е ясно дали има достатъчно обосновано искане за ексхумацията на телата, кой е настоявал за това и с каква цел. За това пък е ясно, че някой иска да изкара девиденти за сметка на два детски трупа, други използват тези два детски трупа, за да разчистват личните си сметки, а трети се гаврят с тях като се опитват да извлекат политически ползи.
Никога не е имало доказателства, че сестрите Белнейски са пострадали при катастрофа, това потвърдиха категорично пред Дарик радио трима участници в разследването на двойното убийство и висши служители от МВР. Те обаче настояват имената им да не бъдат цитирани до крайното заключение на новата петорна експертиза.
При огледа на местопрестъплението в местността „Грамадите” са били открити следи от гуми на автомобил, но върху телата на момичетата никога не е имало отпечатъци от грайфери, това го знаят всички, които са участвали в разследването на двойното убийство. По версията за евентуална катастрофа е работено още в началото, тъй като се е проверявал всеки един сигнал.
Всички разследвали смъртта на двете момичета са единни и категорични в становището, че убийствата са станали след като сестрите са били насилени сексуално. Според тях твърдението, че децата са загинали при катастрофа и след това някой се е гаврил с тях е абсурдно. Те са убедени и в това, че ексхумацията на телата няма да доведе до очаквания нов ход в разследването, освен ако няма нарочни указания за това. На въпрос дали има натиск върху определен кръг специалисти, които са ангажирани със случая, човек от специалните служби заяви пред Дарик радио, че от няколко месеца следовател от Националната следствена служба лансирал версията за ПТП сред свои колеги и полицаи, а ексхумацията е извършена по настояване на известен криминалист, който вече не работи в системата на МВР.
Последното ни кара да мислим, че версията за катастрофата е подготвяна от известно време, въпросът е защо?
Ако всички полицаи, следователи и прокурори застават неофициално зад тезата, че от експертизата след ексхумацията няма да излезе нищо, защо се извършва тя? Освен това резултатите изглеждат предрешени.
Никой от разследващите органи до момента, включително и наблюдаващият прокурор Иван Даскалов, не е заявил, че исканията за ексхумация се основават на неоспорими факти касаещи успешния ход на разследването и казват, че ще коментират след официалните резултати от доклада.
„Няма да давам изявления докато не видя резултатите от новата петорна експертиза”– такава бе реакцията и на апелативния прокурор на Пловдив Росен Димов, по чието настояване преди две години бе създадена комисия за изготвяне на нова ДНК експертиза.
Към този момент същата позиция са заели и окръжният прокурор на Пазарджик Иван Даскалов, директорът на ОДП Емил Ганчев, бившият шеф на РДВР Жоро Стоицев, съдебни медици и други свързани с разследването отговорни лица.
По отношение на лансираната за пореден път версия, че синът на настоящия областен управител на Пазарджик Георги Петърнейчев – Атанас, е ударил с автомобила си момичетата, криминалистите са убедени, че няма доказателства някой от рода на Петърнейчев да е катастрофирал в дните преди да бъдат открити телата на сестрите Белнейски в местността „Грамадата” през февруари 2006. Те припомнят още, че преди две години са били взети биологични проби от стотици мъже, включително и от Атанас Петърнейчев. Резултатите от тях категорично отхвърлят възможността той да е извършил убийството. При катастрофа в местността „Главиница” сегашният губернатор на Пазарджик Георги Петърнейчев блъска 69 годишен пешеходец, който умира на място, но инцидентът става през декември 2005 година, уточняват полицаите. Факт е обаче, че в областния град определено има негативно отношение към бившия състезател по автомобилизъм. Заключението на експертизата тогава е, че лошата видимост и хлъзгавият път са основна причина за трагичния случай.
Единствената истина, изказана през последните дни по случая с убийството на Христина и Росица е, че извлечената Y - хромозома от биологичния материал, открит в телата на сестрите, дава възможност да се установи само родовата принадлежност на извършителя, но не и самия извършител на престъплението.
Доказано е, че когато е завалял снегът, телата на убитите момичетата са били все още топли, разказаха пред Дарик радио криминалисти запознати с резултатите от първоначалния оглед. Снимковият материал показва, че част от телата им наистина са покрити със сняг. Твърдението обаче, че те са били измити и това е възпрепятствало събирането на доказателства е инсинуация, заяви пред Дарик радио Д-р Борис Пеев, който е третият член на екипа съдебни медици, участвали в първата експертиза. Той също отказа да коментира официално версията за прегазването на двете момичета до излизането на новия доклад. Видно е обаче заключението му по първата експертиза, където е посочено, че момичетата са изнасилени и след това убити.
По информация на Дарик радио резултатът от петорната съдебномедицинска експертиза, която се извършва в момента ще бъде готов до 10 дни.
Крайно време е импровизациите да отстъпят място на фактите, защото всичко останало е гавра с паметта на две деца!
8 минути
Удариха група за пране на пари от търговия с наркотици, 400 000 евро и ценности иззети при спецакция
Спецакция срещу организираната престъпност и изпиране на пари е проведена от Национална ...
16 минути
КС допусна делото срещу отнетите правомощия на президента да назначава шефовете на ДАР, ДАНС и ДАТО
Конституционният съд се произнесе по допустимостта на три конституционни дела, които ...
20 минути
Общинските съветници в Русе приеха 24 предложения, сред които девиз на крайдунавския град
Общинските съветници в Русе приеха 24 предложения, сред които девиз на крайдунавския ...
1 час
Отварят кабинковите лифтове „Ястребец“ и „Ситняково експрес“ за разходки в планината
От тази събота кабинковите лифтове „Ястребец“ и „Ситняково експрес“ в курортен ...
1 час
При спецакция: Разкриха схема за незаконни горива в Русенско
Схема за незаконни горива в Русенско е разкрита при специализирана акция на служители ...
1 час
Варненският съд преразглежда мерките на на общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев
Варненският окръжен съд ще разгледа утре постъпилите молби от защитниците на общинските ...
1 час
Катастрофа край село Дрангово, има пострадали
Трима души са пострадали след пътнотранспортно произшествие възникнало в района на ...
1 час
Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили през „Илинден-Ексохи"
Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили през граничен преход „Илинден-Ексохи" ...
1 час
В Полша задържаха студент, заподозрян, че е планирал атака на коледен базар
Службата за сигурност на Полша задържа мъж, за когото се предполага, че е планирал атака ...
2 часа
За трета поредна година: Судан е на първо място в списъка с най-тежките хуманитарни кризи в света
Раздираният от военен конфликт Судан, обхванат от най-тежката бежанска криза в света, ...
2 часа
Радев продължава консултациите в сряда с „БСП – Обединена левица“ и ИТН
Държавният глава Румен Радев продължава консултациите с представители на парламентарните ...
2 часа
Кремъл: Искаме мир, а не примирие
Кремъл заяви, че предложеното от Украйна коледно примирие ще зависи от постигането ...
2 часа
Преустановено е движението на камиони през „Кулата-Промахон“
Преустановено е движението на тежкотоварни автомобили през граничен преход "Кулата-Промахон", ...
2 часа
Седем кандидати подадоха документи в процедурата по избор на европейски прокурор от България
Седем кандидати подадоха документи в процедурата по избор на европейски прокурор ...
3 часа
БСП-Кюстендил настоява за оставката на ръководството на партията и спешно провеждане на конгрес
БСП-Кюстендил настоява за оставката на ръководството на партията и провеждане на конгрес, ...
3 часа
Полицията в Казанлък е с нов началник (СНИМКА)
Със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, главен инспектор Таньо ...
3 часа
Кола се запали на паркинга на столичното летище „Васил Левски“ (СНИМКИ)
Кола се запали и горя на паркинга пред Терминал 2 на летище "Васил Левски" в София, алармираха ...
3 часа
Споделени емоции и специални моменти за празниците с NOVA
По време на най-светлите дни от годината празничният дух завладява ефира на NOVA. Благотворителната ...
3 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
3 часа
Джеймс Камерън стана милиардер благодарение на „Аватар“
Носителят на "Оскар" Джеймс Камерън вече е в елитната компания на режисьорите милиардери ...
3 часа
3 евро мито за пратки до 150 евро от 2026 г. – какво предвиждат новите правила
От 1 юли 2026 г. за т.нар. „малки пратки“ със стойност до 150 евро ще се прилага фиксирана ...
3 часа
Терзиев: Всеки ден, в който не правим нищо, е ден, в който проблемите на „Топлофикация София“ се задълбочават
Всеки ден, в който не правим нищо, е ден, в който проблемите на "Топлофикация София“ ...
3 часа
Ученик намушка смъртоносно дете в руско училище
Руските власти съобщиха, че 10-годишно дете е било убито при нападение с нож от по-голям ...
3 часа
Напрежение в Несебър: Протест и скандирания за оставка пред Общинския съвет, има задържан (СНИМКИ)
Със скандирания "Оставка" жители на Община Несебър се събраха на протест срещу внесено ...
4 часа
Заради продължаващия конфликт: Хиляди тайландци са блокирани на граничен пункт (СНИМКИ)
Тайланд работи по това как да репатрира до 6000 граждани, които не могат да се върнат ...
4 часа
Банкомат горя в Плевен
Банкомат горя в Плевен, съобщиха от полицията.
Пожарът е станал тази сутрин в жк. ...
4 часа
Търговци алармират: Български туристи използват фалшиви банкноти от 50 лева в Одрин
Търговци от централния булевард на турския град Одрин – „Сарачлар“ – се оплакват ...
4 часа
Разследват междусъседски сбивания в карловски села
Разследват междусъседски сбивания в две карловски села, съобщиха от полицията.
Инцидентите ...
4 часа
Задържаха мъж, заплашвал с убийство приятелката си в Шуменско
Задържаха 46-годишен мъж, заплашвал с убийство 46-годишната си приятелка в Шуменско, ...
4 часа
Русия твърди, че е поела пълния контрол над град Купянск
Русия заяви, че е поела пълния контрол над Купянск, ключов град в североизточната част ...
4 часа
Митничари хванаха килограм анаболни стероиди, маскирани като „ксантанова гума“
Митнически служители от сектор „Митнически оперативен контрол“ към отдел „Митническо ...
4 часа
Хванаха 16-годишен тийнейджър без книжка да шофира под въздействието на алкохол
Хванаха 16-годишен тийнейджър без книжка да шофира под въздействието на алкохол в Шуменско, ...
5 часа
Заловиха издирван мъж с влязла в сила присъда в Джебел
Заловиха 46-годишен мъж с влязла в сила присъда в Джебел, съобщиха от полицията.
Той ...
5 часа
Четирима души отиват на съд за кражба на 370 000 лева и златни накити от частен имот в Банско
Районна прокуратура – Благоевград внесе в съда обвинителен акт срещу четирима души ...
5 часа
Фалшив сигнал за бомба блокира летището в Сараево
Сградата на летището в Сараево, Босна и Херцеговина, бе блокирана заради сигнал за ...
5 часа
Почина актьорът Антъни Гиъри
Актьорът Антъни Гиъри, известен с ролята на Люк Спенсър в дългогодишната сапунена ...
5 часа
Мъж нападна с удари приятелката си в Стара Загора
51-годишен мъж нападна с удари 43-годишната си приятелка в Стара Загора, съобщиха от полицията.
Жената ...
5 часа
Хванаха мъж от Благоевград да шофира с положителна проба за алкохол в Симитли
Водач е задържан в Симитли за шофиране след употреба на алкохол, съобщиха от Областната ...
5 часа
Доналд Тръмп-младши с трети годеж: Избра светска дама
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че най-големият му син, Доналд Тръмп-младши, е ...
5 часа
Ранните бракове в България: Вижте в кои области са най-много
Географски ранните бракове са концентрирани в Южна централна България (Пловдив, Пазарджик), ...